Operacja raka migdałków: domowe leczenie pooperacyjne – porady

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Dla większości chorych na raka migdałków potrzeba zabiegu wycięcia migdałów jest pilna i zazwyczaj dokonuje się jej już po tygodniu od postawienia diagnozy. Jeżeli zostało się sklasyfikowanym do zabiegu, ważne jest zapoznanie się z procesem powrotu do zdrowia po operacji. Jak w przypadku każdego rodzaju poważnej operacji, znajomość czasu rekonwalescencji szpitalnej jest ważna, ale równie ważne jest przygotowanie się do niej w domu. Często lekarze informują pacjentów o długotrwałym leczeniu po tego rodzaju operacji, o chemoterapii i radioterapii, ale część z nich zapomina udzielić informacji o potrzebie opieki w domu, zaraz po zabiegu. Kiedy zostajemy wypisani ze szpitala po operacji wycięcia migdałków, często okazuje się, że usunięto nie tylko migdałki ale również tkanki przylegające w tylnej części języka oraz podniebienie miękkie. Z tego powodu rekonwalescencja i opieka powinny być skupione na trzech obszarach.

Po pierwsze jest to dieta oparta na płynach, w której lekarze polecają stosować wodę i płyny bazujące na bulionach. Obok stosowania diety bogatej w płyny, odzyskiwanie zdrowia będzie wymagać stosowania okładów z lodu po obu stronach szyi. Ponieważ po tego rodzaju zabiegach występuje duży obrzęk, lód pomaga go zmniejszyć i jeśli migdałki podjęzykowe nie zostały usunięte, wspomaga proces ich gojenia i zapobiega komplikacjom.

Ograniczone mówienie i ruch ust może wystąpić przez parę następnych godzin lub dni po zabiegu. Z tego powodu ważne jest by telefon komórkowy został naładowany, laptop włączony i gotowy do pracy, lub po prostu notes i długopis był pod ręką, dzięki czemu można się komunikować z ludźmi, którzy przyjeżdżają w odwiedziny lub podjąć opiekę.

Oprócz specyficznej komunikacji, diety i skupienia się na redukcji obrzęku, jeśli stosujesz swoje antybiotyki i leki przeciwbólowe odpowiednio do zaleceń, okres rekonwalescencji po zabiegu będzie krótszy. Po odzyskaniu sił lekarz może zastosować chemioterapię i radioterapię, w zależności od zaawansowania raka w indywidualnych przypadkach.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Źródło:
William Lydiatt, Tonsil Cancer Surgery: Tips to Home Recovery After Surgery, Cancers of the Mouth and Throat, March 31, 2011, www.associatedcontent.com

Zostań podopiecznym!

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.