Połączenie dwóch leków nową terapią na raka nerki

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Wyniki badań klinicznych III fazy Keynote-426 wykazały, że połączenie pembrolizumabu (Keytruda) z aksytynibem (Inlyta) jest bardziej skuteczne w leczeniu raka nerkowokomórkowego (RCC) niż sunitynib (Sutent).

W badaniu wzięło udział 861 pacjentów, którzy zostali losowo przydzieleni do jednej z dwóch grup. Jedna grupa była leczona pembrolizumabem w połączeniu z aksytynibem, a druga grupa sunitynibem. Wszyscy mieli zaawansowanego raka nerkowokomórkowego (najczęściej występujący typ raka nerki) i nie przechodzili wcześniej innej terapii. Status receptora PD-L1 nie był brany pod uwagę przy kwalifikacji do badania.

Po 12 miesiącach od rozpoczęcia terapii wciąż żyło 90% pacjentów przyjmujących pembrolizumab i aksytynib oraz 78% chorych leczonych sunitynibem. Nowa terapia osiągnęła też lepszy wskaźnik przeżycia wolnego od progresji. Wyniósł on przeciętnie 15,1 miesiąca w porównaniu do 11,1 miesiąca w grupie przyjmującej sunitynib.

Najczęściej występujące skutki uboczne u chorych stosujących pembrolizumab i aksytynib to biegunka, zmęczenie, nadciśnienie, niedoczynność tarczycy, zmniejszony apetyt, hepatotoksyczność (uszkodzenie wątroby), erytrodyzestezja dłoniowo-podeszwowa (zespół ręka-stopa), nudności, zapalenie jamy ustnej, dysfonia (zaburzenia głosu), wysypka, kaszel i zaparcia. 13% pacjentów musiało przerwać terapię z powodu hepatotoksyczności.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Połączenie pembrolizumabu z aksytynibem w kwietniu 2019 r. zostało zatwierdzone w USA, a w lipcu uzyskało pozytywną opinię Europejskiej Agencji Leków. Serwis Practice Update uznał tę terapię za jedno z największych osiągnięć w onkologii w 2019 roku.

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:

Ilustracja: Robina Weermeijer, Unsplash

Wszystkie prawa do materiałów dostępnych na stronie są zastrzeżone. Kopiowanie zawartości wymaga zgody Fundacji.
Przeczytaj treść noty prawnej.Struktura i układ graficzny serwis internetowy stanowią wyłączną własność Fundacji Onkologicznej ALIVIA oraz podlegają ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2019.1231 t.j. z dnia 2019.07.03). Jakiekolwiek drukowanie lub kopiowanie informacji, tekstów, zdjęć, innych elementów graficznych, jak również znaków towarowych zamieszczonych na stronie internetowej bez uprzedniej pisemnej zgody Fundacji Onkologicznej ALIVIA jest zabronione. Nazwy handlowe, nazwy produktów lub inne oznaczenia zmieszczone w serwisie internetowym stanowią zarejestrowane znaki towarowe zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.

Zostań podopiecznym!

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.