„Radioterapia, czyli leczenie promieniowaniem jonizującym (niewidzialnym dla oka), jest – obok chirurgii i farmakoterapii – jedną z trzech podstawowych terapii chorych na nowotwory złośliwe. Znajduje zastosowanie u 2/3 wszystkich pacjentów onkologicznych. Wykorzystywana jest samodzielnie lub stanowi integralną część leczenia skojarzonego z chirurgią, chemioterapią i innymi metodami systemowego leczenia farmakologicznego. Jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia różnych nowotworów złośliwych, w tym także nowotworów krwi. W ostatnich latach dokonał się w niej ogromny postęp, dzięki któremu mamy do dyspozycji wiele nowoczesnych technik i sposobów napromieniania.”
To fragment wstępu napisanego przez prof. dr. hab. n. med. Krzysztofa Składowskiego Konsultanta krajowego w dziedzinie radioterapii onkologicznej, dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego Oddział w Gliwicach, kierownika I Kliniki Radioterapii i Chemioterapii do poradnika przygotowanego dla pacjentów Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach przez Górnośląską Fundację Onkologiczną.
Poradnik „Radioterapia” został opublikowany na stronie Górnośląskiej Fundacji Onkologicznej i stanowi kompleksowe wsparcie dla pacjentów, którzy są poddawaniu napromieniowaniu w toku leczenia onkologicznego
Każdy pacjent potrzebuje indywidualnego podejścia i pomocy w podjęciu kluczowej dla niego decyzji o optymalnym sposobie leczenia, uwzględniającego zarówno korzyści, jak i wiążące się z każdą terapią ryzyko efektów ubocznych.
Dołącz do nas!
Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!
W tym poradniku zamieszczono szczegółowe informacje o leczeniu promieniami oraz formach wsparcia udzielanych przez Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach – Instytut zapewnia profesjonalną opiekę lekarzy specjalistów z różnych dziedzin medycyny, techników elektroradiologów, pielęgniarek, psychologów, logopedów, dietetyków i wielu innych pracowników medycznych.
Zapraszamy do lektury – bezpłatny Poradnik dostępny jest na stronie Górnośląskiej Fundacji Onkologicznej oraz jako plik PDF do pobrania.
Autor: Fundacja Onkologiczna Alivia