Rak to też męska sprawa! – webinar dla pacjentów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Listopad to miesiąc świadomości męskich nowotworów. Zachęcaliśmy wszystkich panów do badań profilaktycznych, ale nie zapomnieliśmy również o osobach już zdiagnozowanych. 

27 listopada odbył się webinar, na którym zaproszeni eksperci, opowiedzieli jakie są najnowsze możliwości leczenia raka prostaty, jąder czy pęcherza moczowego oraz jak zadbać o serce w trakcie leczenia  onkologicznego. 

Gośćmi webinaru byli dr hab. n. med. Jakub Kucharz, onkolog kliniczny, oraz dr hab. n. med. Sebastian Szmit, prof. CMKP, kardio-onkolog.

Nie zabrakło również sesji odpowiedzi na pytania zadane przez widzów w trakcie webinaru oraz prezentacji zakresu wsparcia oferowanego przez Onkofundację Alivia.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Plan webinaru:
20:00 Powitanie – Agnieszka Dolna
20:05 Męskie nowotwory – co nowego w leczeniu? – dr hab. n. med. Jakub Kucharz 
20:25 Leczenie onkologiczne a zdrowie serca – dr hab. n. med. Sebastian Szmit, prof. CMKP
20:45 Wsparcie pacjentów onkologicznych Onkofundacji Alivia – Jadwiga Chojecka 
21:00 Sesja pytań i odpowiedzi
21:20 Podsumowanie i zakończenie spotkania – Agnieszka Dolna

Prelegenci:

Dr hab. n. med. Jakub Kucharz

Specjalista onkologii klinicznej. Pracownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego. Członek Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (PTOK), Polskiego Towarzystwa Onkologicznego (PTO) oraz Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO). Współautor wytycznych postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach układu moczowo-płciowego PTOK. Członek zarządu mazowieckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, członek redakcji pisma Frontiers in Oncology.

Dr hab. n. med. Sebastian Szmit, prof. CMPK

Absolwent Wojskowej Akademii Medycznej, którą ukończył w 2002 roku z najlepszym wynikiem w historii istnienia uczelni. W swojej karierze związany był z Wojskowym Instytutem Medycznym, Centralnym Szpitalem Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Europejskim Centrum Zdrowia Otwock. Obecnie jest konsultantem kardiologiem w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, w Klinice Diagnostyki Onkologicznej i Kardioonkologii, Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Od 2023 kierownik Zakładu Kardioonkologii CMKP (Cardio-Oncology Center of Excellence). Naukowiec i lekarz oddany pacjentom leczonym z powodu chorób nowotworowych. Pierwszy polski kardio-onkolog certyfikowany w 2020 roku przez Międzynarodowe Towarzystwo Kardio-Onkologii (International Cardio-Oncology Society). Jest członkiem (i jedynym Polakiem) w Zarządzie Rady Kardio-Onkologii (Ex-Officio Board Member of Council of Cardio-Oncology) przy Europejskim Towarzystwie Kardiologicznym. Członek Rady Naukowej w JACC CardioOncology jako Internatonal Advisor (czasopismo należące do American College of Cardiology). Współautor dokumentu eksperckiego dotyczącego opieki kardio-onkologicznej na czas pandemii COVID-19, wydawanego przez American Cancer Society. Współautor wytycznych European Hematology Association dotyczących leczenia przeciwpłytkowego i przeciwzakrzepowego u chorych na nowotwory z małopłytkowością. Współautor pierwszych historycznych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology) dedykowanych kardio-onkologii.

Webinar został zarejestrowany, a nagranie jest dostępne na naszym kanale youtube.

Partnerem webinaru była Ogólnopolska Federacja Onkologiczna, firma Janssen i Astellas.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.