Seksualność kobiet chorych na raka piersi i nowotwory ginekologiczne. Nagranie webinaru.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Seksualność kobiet chorych na raka piersi oraz nowotwory ginekologiczne, takie jak rak szyjki macicy, trzonu macicy, czy jajnika są tematem tabu. Najczęściej pacjentki nie rozmawią o tym nawet ze swoim lekarzem. Na początku priorytetem jest walka o życie, a inne jego aspekty schodzą na dalszy plan, co jest absolutnie zrozumiałe. Ale czas płynie i przychodzi moment, kiedy pojawia się potrzeba odczuwania radości życia, czego nieodłącznym elementem jest udane życie seksualne.

Z kim o tym rozmawiać? Jak to zrobić? Czy w ogóle po leczeniu mamy prawo pomyśleć o udanym pożyciu intymnym?

Tematy poruszane podczas webinaru:

Fundacja Alivia odpowiada na wszystkie potrzeby swoich Podopiecznych. Dlatego postanowiliśmy poruszyć ten delikatny i ważny temat, podpowiedzieć, jak można pomóc sobie samemu oraz pomóc w odnalezieniu własnej ścieżki terapii. Jeżeli ten temat jest dla Ciebie ważny, koniecznie obejrzyj nagranie z naszego webinaru!

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Głównymi wątkami podczas rozmowy była m.in. specyfika seksualności kobiet i seksualność kobiet chorych na raka i jej złożoność. W jaki sposób leczenie chirurgiczne i chemioterapia wpływają na libido. Jakie są sposoby na poprawę komfortu współżycia, zmniejszenia suchości pochwy i odczucia bólu oraz przywrócenia ochoty na seks.

Podczas webinaru opowiedzieliśmy również o tym, jak Fundacja Onkologiczna ALIVIA wspiera swoich podopiecznych m.in w zakresie zbiórki pieniędzy potrzebnych na leczenie.

Kim są nasi prelegenci?

Poruszenie tak ważnego i delikatnego tematu, jakim jest seksualność kobiet chorych na raka, wymaga wielkiej wiedzy. Wymaga doświadczenia oraz umiejętności przekazywania wiedzy, dlatego jako głównego gościa – eksperta zaprosiliśmy dr Monikę Łukaszewicz.

Pani dr Monika Łukasiewicz jest specjalistkę położnictwa i ginekologii, seksuologii, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, andrologii klinicznej. Obecnie pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności-Novum oraz w Klinice Dębski Clinic. Zajmuje się diagnostyką i terapią par niepłodnych, prowadzeniem ciąży, menopauzą oraz terapią zaburzeń seksualnych, zwłaszcza pochwicą, dyspareunią oraz onkoseksuologią. 

Pani doktor aktywnie działa w Fundacji Avalon, gdzie od 15 lat zajmuje się pacjentkami z niepełnosprawnościami. Jako założycielka i Prezeska Fundacji dla Kobiet po Raku Piersi edukuje w zakresie możliwości zachowania płodności, menopauzy i powrotu do pracy.

Naukowo pasjonuje się wpływem bisfenolu A (BPA) na płodność męską. Często też wykłada na sympozjach naukowych w Polsce i na świecie. Publikuje, jest gościem podcastów, m.in MenoŻadnaPauza, które rozwiewają wszelkie mity dotyczące menopauzy. Jest autorką książki „Seks bez cycków, czyli seks dobrze zaprojektowany” przeznaczonej dla kobiet po raku piersi, która jest jedyną taką książka na rynku polskim i międzynarodowym. 

Pani doktor w 2010 r. otrzymała tytuł Członkini Europejskiego Komitetu Medycyny Seksualnej. (ang., Fellow of the European Committee on Sexual Medicine, FECSM)

Jadwiga Chojecka – starsza specjalistka ds. kontaktów z chorymi Onkofundacji ALIVIA. Jadwiga wspiera program Onkozbiórka. Realizuje wypłaty dla Podopiecznych oraz odpowiada za pośredniczenie w przekazywaniu środków do szpitali na leczenie pacjentów onkologicznych.

Gospodynią webinaru była dr Joanna Neuhoff-Murawska – koordynatorka ds. programów pomocowych, z wykształcenia dietetyk.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z naszego webinaru.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!