Sztuczna inteligencja bada piersi kobiet

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

W Krakowie ocenie klinicznej poddawana jest metoda badań piersi, wykorzystująca sztuczną inteligencję. Na to innowacyjne badanie zgłosiło się już blisko 1000 kobiet, i to w ciągu niespełna dwóch miesięcy. Zespół badawczy obecnie poszukuje kobiet z podejrzeniem nowotworu (BI-RADS 4b, 4c lub 5), które chciałyby się przebadać bezdotykową i bezbolesną metodą, a przy okazji przysłużyć się nauce.

Nowa metodę stworzył i obecnie poddaje ocenie klinicznej krakowski start-up AILIS. Na miejsce badań wybrał nie szpital a centrum handlowe, by zachęcać kobiety do badań, ale też pokazać im, że kontrola stanu zdrowia piersi nie musi to być stresującym przeżyciem. – Chcemy przede wszystkim zachęcać do monitorowana stanu zdrowia piersi, wykrywać chorobę na jak najwcześniejszym etapie, gdy jest największa szansa na jej wyleczenie. Lokalizacja ośrodka badawczego poza szpitalem ma być dodatkową zachętą do badań i profilaktyki. Nasze rozwiązanie to wyjście im naprzeciw i lokalizacja tam, gdzie kobiety przebywają najczęściej – mówi Michał Matuszewski, pomysłodawca i CEO AILIS. 


Istotnie bowiem na mammografię zgłasza się w naszym kraju tylko co trzecia uprawniona kobieta, a na cytologię co piąta. Odsetek śmiertelnych przypadków nowotworu piersi w Polsce rośnie, podczas gdy praktycznie we wszystkich krajach europejskich maleje. O skali problemu świadczą niepokojące statystyki i prognozy. – Jedna na osiem kobiet zachoruje na raka piersi. Mamy wpływ tylko na część czynników, które zwiększają ryzyko jego wystąpienia. Nigdy jednak ryzyko nie będzie równe zeru. Wybierając zachowania prozdrowotne musimy stawiać na nowoczesną profilaktykę, która w sposób szybki, bezpieczny i łatwo dostępny pozwala wykrywać raka wcześnie – kiedy jest jeszcze na tyle mały, że przy nowoczesnym leczeniu daje prawie 100% szans na wyleczenie – wyjaśnia lekarz Mateusz Górski, specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu nowotworów piersi. 

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

BI-RADS od 4b do 5

W Krakowie kobiet chętnych na sprawdzenie bezbolesnej, nieinwazyjnej i w pełni bezpiecznej metody nie brakuje. O AILIS dowiedziały się z internetu, prasy, od znajomych. Nierzadko choroba istniała w ich rodzinie, wśród znajomych. Potrzeba regularnych badań ju tych kobiet jest silna, wręcz naturalna. Tym bardziej, że rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy atakujący kobiety. 

Badanie w Galerii Kazimierz wykonywane jest urządzeniem o nazwie AILIS bezboleśnie, komfortowo i bezpiecznie (bez promieniowania jonizującego). Trwa zaledwie 4 minuty, a całość procedury z analizą danych i wynikiem trwa max 15 minut. W najbliższych miesiącach „wynalazca” nowej metody skupiać się będzie na badaniu kobiet z podejrzeniem nowotworu piersi (wynik BI-RADS 4b lub 4c lub 5). Jest to konieczne z uwagi na realizowany obecnie etap oceny klinicznej, którym jest nauka algorytmów sztucznej inteligencji. 


Jak to działa?

Najprościej rzecz ujmując urządzenie AILIS zostało tak zaprogramowane, aby wykonywać 250 pomiarów tkanek, a następnie analizując wyniki odróżniać tkanki zdrowe od chorych i na tej podstawie rozpoznawać rozwój nowotworu lub jego brak. Chore i zdrowe tkanki poddane tym samym bodźcom zachowują się zupełnie inaczej, co udaje się wychwycić dzięki sztucznej inteligencji i głębokim sieciom neuronowym.

Wszystkie kobiety, które zgłosiły się do badań mają wykonywane dodatkowo USG lub mammografię, ewentualnie rezonans magnetyczny – w zależności od wskazań lekarza. Kobiety, które mają podejrzenie nowotworu i zgłoszą się do badania mają dodatkowo zapewnione konsultacje z doświadczonym lekarzem, specjalizującym się w diagnostyce i leczeniu nowotworów piersi – doktorem Mateuszem Górskim. Zgłoszenia poprzez stronę internetową: ailiscare.com/badania 

Nowa metoda musi także przejść fazę testów, by można było ocenić jej skuteczność, czyli czułość i swoistość. Te aspekty oceniane będą w kolejnym etapie – badań klinicznych.  Eksperyment medyczny prowadzony obecnie kontynuowany będzie w 2024 roku, a badania kliniczne rozpoczną się po nim. 

Technologia i system

AILIS to połączenie autorskiej technologii parametrycznego obrazowania dynamicznego z modułem analitycznym, wykorzystującym algorytmy sztucznej inteligencji i telemedycynę. To pierwsza na świecie metoda diagnostyczna, umożliwiająca rozpoznawanie raka piersi na wczesnym etapie i monitorowanie stanu piersi pacjentek o różnym typie ich budowy. AILIS posiada własny algorytm gęstości piersi, który koreluje z gęstością piersi u kobiet i personalizuje diagnozę dla każdej z nich. System, którego urządzenie jest elementem, docelowo wyposażony będzie w cyfrowy awatar, który (dzięki sztucznej inteligencji) omówi z pacjentką wynik badania i poinformuje o spersonalizowanym ryzyku zachorowania.


W coraz szybciej pędzącym świecie, gdzie nawet efektywność jogi i medytacji jest kontrolowana przez aplikację musimy wprowadzać nowoczesne technologie, które ratują życie. W czasie wzrostu występowania raka piersi potrzebujemy narzędzi, które nadążają za kobietą naszych czasów. Bezinwazyjność, dokładność i szybkość działania. Nie w lokalnej przychodni i szpitalu tylko tam gdzie łatwo dojechać i gdzie toczy się życie. Nie analizowane w ciemnym gabinecie przez kilka tygodni a w ułamku sekundy przez mikroprocesory sztucznej inteligencji. To jest przyszłość profilaktyki która zmniejsza śmiertelność kobiet XXI wieku –
podsumowuje dr Mateusz Górski. 

Źródło: informacja prasowa

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.