Troponina I – pomocny marker w leczeniu herceptyną

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Leczenie pacjentów trastuzumabem (Herceptyną) obciążone jest ryzykiem wystąpienia kardiotoksyczności.

Journal of Clinical Oncology publikuje pracę omawiającą rolę troponiny I jako predyktora wystąpienia kardiotoksyczności związanej z leczeniem trastuzumabem, jak również odwracalności tej patologii u danego pacjenta. Artykuł opisuje wyniki badania przeprowadzone na grupie 251 chorych leczonych trastuzumabem. Stężenie troponiny I oznaczano przed i po każdym cyklu terapii. Wykonywano także badanie echokardiograficzne serca co 3 miesiące w trakcie i co 6 miesięcy po zakończeniu terapii. Cechy niewydolności serca związanej z tastuzumabem stwierdzono u 17% (n=42) chorych. Kardiotoksyczność stwierdzono u 62% chorych z podwyższonym poziomem troponiny i 5% z poziomem prawidłowym. U 60% chorych kardiotoksyczność była odwracalna i zdarzało się to częściej (100%) u osób z prawidłowym stężeniem troponiny niż podwyższonym (35%).

Na podstawie wyników badania autorzy stwierdzają, że chorzy z podwyższonym stężeniem troponiny I mają wysokie ryzyko rozwoju kardiotoksyczności związanej z leczeniem trastuzumabem i jest ona zazwyczaj nieodwracalna.

Źródło: Trastuzumab-induced cardiotoxicity: clinical and prognostic implications of troponin I evaluation. Cardinale D, Colombo A, Torrisi R, Sandri MT, Civelli M, Salvatici M, Lamantia G, Colombo N, Cortinovis S, Dessanai MA, Nol? F, Veglia F, Cipolla CM.J Clin Oncol.

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.