Stare leki – nowe zastosowania

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Jednym z największych wyzwań współczesnej onkologii jest niedopuszczenie do – potencjalnie śmiertelnych – przerzutów odległych. W przypadku raka piersi pojawiają się zaskakujące doniesienia o możliwości farmakologicznego wpływania na ten proces za pomocą leków wykorzystywanych dotychczas w innych okolicznościach. Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louise przeprowadzili badanie, z którego wynika, że zastosowanie dobrze znanego leku Zometa (kwas zoledronowy) wraz z chemioterapią na trzy miesiące przed operacją związaną z rakiem piersi wpływa na redukcję komórek nowotworowych w szpiku kostnym, a w dalszej perspektywnie zmniejsza odsetek przypadków rozsiania choroby (pojawiania się przerzutów). Do tej pory lek ten był wykorzystywany w sytuacjach kiedy proces przerzutowy już wystąpił.

Drugą grupą leków, dla którego naukowcy odkryli potencjalne nowe zastosowanie są beta-blokery. Leki te są od wielu lat powszechnie wykorzystywane w… kardiologii – stosuje się je m.in. do obniżania ciśnienia tętniczego. Podczas konferencji European Breast Cancer Conference 2010 w Barcelonie naukowcy przedstawili wyniki swoich prac świadczące o tym, że przyjmowanie tych leków ma zdolność do powstrzymywania tworzenia się przerzutów raka piersi. Badaniem objęto 466 pacjentów na przestrzeni 10 lat. Pacjenci przyjmujący beta-blokery mieli o 71 proc. niższe ryzyko zgonu.

Wszystkie prawa do materiałów dostępnych na stronie są zastrzeżone. Kopiowanie zawartości wymaga zgody Fundacji.
Przeczytaj treść noty prawnej.Struktura i układ graficzny serwis internetowy stanowią wyłączną własność Fundacji Onkologicznej ALIVIA oraz podlegają ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2019.1231 t.j. z dnia 2019.07.03). Jakiekolwiek drukowanie lub kopiowanie informacji, tekstów, zdjęć, innych elementów graficznych, jak również znaków towarowych zamieszczonych na stronie internetowej bez uprzedniej pisemnej zgody Fundacji Onkologicznej ALIVIA jest zabronione. Nazwy handlowe, nazwy produktów lub inne oznaczenia zmieszczone w serwisie internetowym stanowią zarejestrowane znaki towarowe zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.

Zostań podopiecznym!

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.