Wyleczenie zakażenia Helicobacter pylori może zmniejszać ryzyko raka żołądka

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Helicobacter pylori to powszechne zakażenie bakteryjne, które występuje u ponad połowy populacji na świecie. Jest związane z zachorowaniem na raka żołądka, ale dotychczas brakowało danych, które jasno wskazałyby, czy wyleczenie zakażenia zmniejsza ryzyko zachorowania.

Krewni pierwszego stopnia (rodzice, dzieci i rodzeństwo) osób, które zachorowały na raka żołądka mają dwu-, trzykrotnie większe ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu. Wynika to z występowania wspólnych czynników ryzyka u pacjentów oraz u ich bliskich, takich jak ekspozycja na bakterię Helicobacter pylori oraz cechy genetyczne, które mogą wpływać na odpowiedź układu odpornościowego w sytuacji zakażenia tą bakterią. Wśród członków rodzin pacjentów z rakiem żołądka częściej występuje zakażenie tą bakterią niż w populacji ogólnej a zmiany przedrakowe w błonie śluzowej żołądka są u tych osób bardziej poważne.

Uczestnikami badania było 1676 osób, które miały krewnego pierwszego stopnia, który zachorował na raka żołądka i u których wykryto zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Połowa z nich przez tydzień przyjmowała leki mające na celu wyleczenie zakażenia a druga połowa otrzymywała placebo.

Po 9 latach rak żołądka występował u 10 osób (1,2%) z grupy leczonej i u 23 osób (2,7%) z grupy placebo. Spośród 10 osób z grupy leczonej, które zachorowały, 5 osób wciąż było zakażonych bakterią. Rak żołądka wystąpił zatem u 5 osób (0,8%), u których wyleczono zakażenie oraz u 28 osób (2,9%), u których występowało przewlekłe zakażenie.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Analizy statystyczne wykazały, że terapia przeciwko zakażeniu bakterią Helicobacter pylori zmniejsza ryzyko zachorowania u krewnych pierwszego stopnia pacjentów o 55%. Wśród osób, u których udało się pozbyć zakażenia, ryzyko rozwinięcia się raka żołądka jest mniejsze o 73% w porównaniu do osób, u których występuje przewlekłe zakażenie.

Należy zwrócić uwagę, że badanie zostało przeprowadzone wśród populacji koreańskiej, więc nie jest pewne, czy takie same wyniki uzyskanoby w populacji europejskiej. Rodzinne występowanie raka żołądka jest jednak obecne na całym świecie, więc można przyjąć z pewnym prawdopodobieństwem, że wyniki byłyby spójne również w innych populacjach etnicznych. Trzeba też pamiętać, że ryzyko zachorowania na raka żołądka jest też związane z innymi czynnikami, które nie były tutaj badane, takie jak czynniki genetyczne.

Autor: Maja Kochanowska

Źródła:
    1.  www.esmo.org/oncology-news/treatment-of-helicobacter-pylori-infection-may-reduce-the-risk-of-gastric-cancer-in-first-degree-relatives-of-patients-with-gastric-cancer

Zostań podopiecznym!

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.