KRS 0000358654

Zmodyfikowane limfocyty T pierwszą terapią genową zatwierdzoną w USA

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

30 sierpnia 2017 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaakceptowała nową metodę leczenia nowotworu, która polega na genetycznym modyfikowaniu komórek odpornościowych pacjenta. Wydarzenie to zostało nazwane ważnym krokiem w historii medycyny, jako że jest to pierwsza zatwierdzona metoda terapii genowej w Stanach Zjednoczonych.

Nowy lek nazywa się Kymriah (tisagenlecleucel) i jest przeznaczony do leczenia pacjentów w wieku do 25 lat, chorujących na ostrą białaczkę limfoblastyczną (ALL) z komórek B, która nie zareagowała lub powróciła po standardowym leczeniu. Leczenie jest odpowiednio dostosowane do pacjenta i polega na wykorzystaniu limfocytu T. Dawka limfocytów T jest pobierana od pacjenta, a następnie przesyłana do centrum badawczego, gdzie jest ona modyfikowana do nowej postaci zawierającej szczególne białko – chimeryczny receptor antygenowy. Receptor ten sprawia, że limfocyty T przeprogramowują się, dzięki czemu pozyskują właściwość rozróżniania komórek białaczkowych, a następnie likwidowania ich. Po modyfikacji komórek są one z powrotem wstrzykiwane do ciała pacjenta.

Leczenie może jednak powodować poważne efekty uboczne. Najczęstszym z nich jest zespół uwalniania cytokin, który jest automatyczną odpowiedzią organizmu na aktywację limfocytów T. Może to powodować wystąpienie wysokiej gorączki oraz innych symptomów grypopodobnych. Zespół uwalniania cytokin może powodować śmiertelne zagrożenie. Inne szkodliwe efekty uboczne to poważne infekcje, niskie ciśnienie krwi (niedociśnienie), ostre uszkodzenie nerek, gorączka, niedotlenienie. Ponieważ antygen CD19, na który skierowany jest lek, jest również obecny na normalnych (zdrowych) limfocytach B, Kymriah niszczy również te limfocyty, co może spowodować zwiększone ryzyko infekcji przez dłuższy czas.

Innym czynnikiem przemawiającym na niekorzyść rewolucyjnego leku jest jego koszt – wynosi on 475 000 dolarów, mimo że podana cena jest i tak mniejsza od oczekiwanej. Innym problemem jest specjalistyczny sprzęt, który jest potrzebny do modyfikacji limfocytów T pacjenta. Wiele klinik obecnie nie jest wyposażonych w materiały potrzebne do zabiegu.

Jednak co zdecydowanie najważniejsze, w próbie klinicznej Novartis Kymriah spowodował remisję aż u 83% z 63 pacjentów ze specyficznym typem białaczki – białaczką ALL z komórek B.

Wciąż trwają badania nad innymi korzyściami wynikającymi z leczenia przez modyfikację genową, np. w przypadku leczenia ślepoty.

Autor: Weronika Dolna

Źródła:

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Załóż zbiórkę!

Onkozbiórka

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.

Zbierz środki na leczenie!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.