Nowy lek zatwierdzony jako profilaktyka nawrotu raka nerki

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

16 listopada 2017 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła Sutent jako środek w leczeniu dorosłych pacjentów zagrożonych wysokim ryzykiem raka nerki występującym po usunięciu jednej z nich. Sutent może być stosowany w terapii wspomagającej zaraz po operacji, by zapobiec ewentualnemu ponownemu zachorowaniu na nowotwór.

To, jak ogromnym zagrożeniem jest rak nerki, można wyczytać chociażby z danych National Cancer Institute – na 63 990 pacjentów, którzy zachorowali na raka nerki w 2017 roku, zmarło 14 440.

Sutent jest inhibitorem kinazy. Działa on poprzez zablokowanie enzymów powodujących wzrost komórek. Został po raz pierwszy wprowadzony w roku 2006; stosuje się go również w leczeniu raka trzustki.

Decyzja o zaakceptowaniu wprowadzenia terapii lekiem Sutent bazowała na przeprowadzonej losowej próbie z wykorzystaniem 615 pacjentów, u których zdiagnozowano ryzyko nawracającego raka nerkowokomórkowego następującego po wycięciu nerki. Po pięciu latach leczenia lekiem Sutent aż 59,3% pacjentów nie doświadczyło nawrotu nowotworu.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!

Najczęściej występujące efekty uboczne to: zmęczenie, biegunka, zapalenie błon śluzowych w jamie ustnej, nudności, zmniejszony apetyt, wymioty, bóle brzucha, reakcje skóry na dłoniach i stopach, wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie), krwotoki, zmiany w smaku, niestrawności oraz niski poziom płytek krwi.

Niebezpieczne efekty uboczne obejmują dotkliwe uszkodzenie wątroby (hepatoksyczność), niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, krwawienie, niestabilność metaboliczna spowodowana rozkładem nowotworu (zespół rozpadu guza), wysoki poziom białek w moczu, niewydolność tarczycy, niski poziom cukru (hypoglikemia), problemy z gojeniem ran. Na groźne powikłania szczególnie narażone są kobiety w ciąży, dlatego odradza się podawanie im Sutentu.

Autor: Weronika Dolna

Źródło: www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm585657.htm

Wszystkie prawa do materiałów dostępnych na stronie są zastrzeżone. Kopiowanie zawartości wymaga zgody Fundacji.
Przeczytaj treść noty prawnej.Struktura i układ graficzny serwis internetowy stanowią wyłączną własność Fundacji Onkologicznej ALIVIA oraz podlegają ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2019.1231 t.j. z dnia 2019.07.03). Jakiekolwiek drukowanie lub kopiowanie informacji, tekstów, zdjęć, innych elementów graficznych, jak również znaków towarowych zamieszczonych na stronie internetowej bez uprzedniej pisemnej zgody Fundacji Onkologicznej ALIVIA jest zabronione. Nazwy handlowe, nazwy produktów lub inne oznaczenia zmieszczone w serwisie internetowym stanowią zarejestrowane znaki towarowe zastrzeżone przez ich właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.

Zostań podopiecznym!

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.