Na tegorocznym kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) zaprezentowano wyniki badania klinicznego II fazy KRYSTAL-1. Wykazano w nim aktywność nowego leku – adagrasibu – wobec niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) z mutacją G12C w genie KRAS. Pacjenci, którzy wzięli udział w badaniu wykorzystali dostępne opcje leczenia – chemioterapię i immunoterapię.
Mutacja w genie KRAS występuje w około 25% przypadków niedrobnokomórkowych raków płuc. Najczęstszym rodzajem mutacji w tym genie jest KRAS G12C, która występuje z kolei u około 14% pacjentów z gruczołowym NDRP i około 4% pacjentów z płaskonabłonkowym NDRP. Dzięki zablokowaniu nieprawidłowego białka KRAS przez adagrasib wzrost komórek nowotworowych zostaje zahamowany i zostają one skierowane na szlaki śmierci komórkowej (apoptozy).
Do tej pory pacjenci z NDRP z mutacją KRAS G12C mieli dostęp do jednego leku, który blokuje nieprawidłowe białko KRAS – sotorasibu. Jak wykazano w badaniu KRYSTAL-1 adagrasib może stanowić w przyszłości kolejną opcję leczenia dla tych pacjentów, tym bardziej istotną, że lek wykazał aktywność w stosunku do przerzutów w mózgu.
Badanie KRYSTAL-1
W badaniu wzięło udział 116 pacjentów z NDRP z mutacją KRAS G12C. Wszyscy z nich byli uprzednio leczeni chemioterapią opartą na platynie, a 114 pacjentów (98.3%) otrzymywało w poprzednich liniach leczenia zarówno chemioterapię jak i immunoterapię inhibitorem PD-L1. 88.8% pacjentów biorących udział w badaniu było w zaawansowanym stadium choroby, a pozostali w stadium miejscowo zaawansowanym.
Dołącz do nas!
Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!
42.9% pacjentów leczonych adagrasibem wykazało odpowiedź na leczenie – jeden pacjent całkowitą a 47 pacjentów częściową. U 41 (36.6%) pacjentów zaobserwowano stabilizację choroby przez co najmniej 6 tygodni. Mediana czasu wolnego od progresji choroby wśród pacjentów leczonych adagrasibem wyniosła 6.5 miesiąca, a mediana całkowitego czasu przeżycia – 12.6 miesięcy. Spośród 33 pacjentów, którzy posiadali przerzuty w mózgu, 11 odpowiedziało na leczenie adagrasibem.
Najczęstszymi działaniami niepożądanymi adagrasibu były: biegunka, mdłości, zmęczenie, wymioty, anemia, duszności, zmniejszenie apetytu, nieprawidłowe wyniki badań krwi (kreatynina, ALT, AST, sód), obrzęk obwodowy, zaparcia, kaszel, zawroty głowy. Spośród nich postać ciężką przyjęły najczęściej anemia, duszności, zapalenie płuc, obniżenie poziomu sodu we krwi, podniesiony poziom lipazy. U 51.7% pacjentów konieczne było zmniejszenie dawki adagrasibu ze względu na nasilenie działań niepożądanych. Dwóch pacjentów zmarło z powodu działań niepożądanych adagrasibu (zawał serca i krwotok płucny.
Czy adagrsib jest dostępny w Polsce?
Adagrasib nie został jeszcze dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej przez Europejską Agencję Leków (EMA). W lutym tego roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) przyjęła wniosek o zatwierdzenie adagrasibu w leczeniu NDRP z mutacją G12C w genie KRAS. Wniosek o dopuszczenie do obrotu adagrasibu został złożony w maju również do EMA.
Obecnie trwa nabór do badania klinicznego KRYSTAL-12, w którym skuteczność adagrasibu w leczeniu pacjentów z zaawansowanym NDRP z mutacją KRAS G12C zostanie porównana z chemioterapią docetakselem. Badanie prowadzone jest w wielu ośrodkach europejskich, w tym w 6 polskich – w Lublinie, Otwocku, Rzeszowie, Skórzewie, Toruniu i Warszawie.
Autorka: Natalia Tarłowska
Źródła:
Jänne, Pasi A., et al. „Adagrasib in Non–Small-Cell Lung Cancer Harboring a KRASG12C Mutation.” New England Journal of Medicine (2022).