Na horyzoncie nowe przeciwciało terapeutyczne dla pacjentów z rakiem żołądka

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

25 lipca EMA pozytywnie zaopiniowała przyznanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego Vyloy, przeznaczonego do leczenia gruczolakoraka żołądka lub połączenia żołądkowo-przełykowego (GEJ). 

Jeśli w październiku Komisja Europejska zatwierdzi zolbetuksymab, lek stanie się pierwszą i jedyną terapią ukierunkowaną na CLDN18.2 zatwierdzoną w Unii Europejskiej.

W Polsce diagnozuje się co roku 5 tysięcy nowych przypadków raka żołądka. Wczesne objawy przypominają inne mniej groźne problemy. Stąd często w momencie rozpoznania choroba jest już w zaawansowanym lub przerzutowym stadium.

Średni wskaźnik pięcioletniego przeżycia pacjentów w Europie wynosi 26% we wszystkich stadiach choroby, co pokazuje, jak bardzo potrzeba w tym obszarze nowych opcji terapeutycznych, które spowolnią rozwój choroby i wydłużą życie pacjentów. Vyloy ma szanse tę potrzebę zaspokoić.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Czym jest i jak działa lek Vyloy?

Substancją czynną leku Vyloy jest zolbetuksymab, chimeryczne (mysio-ludzkie) przeciwciało skierowane przeciwko cząsteczce CLDN18.2. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się białko należące do rodziny klaudyn – kluczowych w tworzeniu połączeń międzykomórkowych. CLDN18.2 jest specyficzne dla prawidłowej tkanki żołądka, ale jej nadmierna ekspresja to cecha charakterystyczna wielu ludzkich nowotworów.

Pozytywność guza pod względem CLDN18.2 definiuje się jako minimum 75% komórek nowotworowych wykazujących umiarkowane do silnego barwienie immunohistochemiczne CLDN18, ocenione i potwierdzone za pomocą towarzyszącego testu diagnostycznego in vitro lub urządzenia medycznego.

Astellas – producent leku Vyloy pracował z Roche nad testem VENTANA® CLDN18 (43-14A) RxDx Assay, który po zatwierdzeniu ma być stosowany do identyfikacji pacjentów kwalifikujących się do leczenia celowanego zolbetuksymabem. Ten oparty na immunohistochemii test diagnostyczny jest obecnie weryfikowany przez jednostkę przyznającą akredytację.

W badaniach przedklinicznych zolbetuksymab obniżał liczbę komórek CLDN18.2-dodatnich, uruchamiając cytotoksyczność komórkową zależną od przeciwciał i dopełniacza. A w efekcie do hamował wzrost guza.

Badania kliniczne SPOTLIGHT i GLOW

Pozytywna opinia EMA opiera się na wynikach badań klinicznych III fazy SPOTLIGHT i GLOW, w których badano skuteczność i bezpieczeństwo leczenia zolbetuksymabem w pierwszej linii u dorosłych pacjentów z miejscowo zaawansowanym, nieresekcyjnym lub przerzutowym gruczolakorakiem żołądka lub połączenia żołądkowo-przełykowego HER2-ujemnym, u których zdiagnozowano guzy CLDN18.2-dodatnie.

Zarówno w badaniu SPOTLIGHT, jak i GLOW, około 38% badanych pacjentów miało guzy, które były dodatnie pod względem CLDN18.2. 

SPOTLIGHT to globalne, wieloośrodkowe, randomizowane badanie III fazy z podwójnie ślepą próbą, oceniające skuteczność i bezpieczeństwo zolbetuksymabu plus mFOLFOX6 (schemat chemioterapii skojarzonej, który obejmuje oksaliplatynę, leukoworynę i fluorouracyl) w porównaniu z placebo plus mFOLFOX6. Do badania włączono 565 pacjentów w 215 ośrodkach w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Europie, Ameryce Południowej i Azji.

GLOW to globalne, wieloośrodkowe, randomizowane badanie III fazy z podwójnie ślepą próbą, oceniające skuteczność i bezpieczeństwo zolbetuksymabu plus CAPOX (skojarzony schemat chemioterapii obejmujący kapecytabinę i oksaliplatynę) w porównaniu z placebo i CAPOX jako leczeniem pierwszego rzutu. Do badania włączono 507 pacjentów w 166 ośrodkach badawczych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Europie, Ameryce Południowej i Azji, w tym w Japonii.

Badania opublikowano w The Lancet i Nature Medicine.

Dłuższe życie bez postępu choroby

W badaniu SPOTLIGHT leczenie zolbetuksymabem zmniejszyło ryzyko progresji choroby lub zgonu w porównaniu z placebo. Mediana przeżycia wolnego od progresji wynosiła 10-61 miesięcy w grupie zolbetuksymabu w porównaniu do 8-67 miesięcy w grupie placebo. Leczenie zolbetuksymabem znacząco zmniejszyło również ryzyko zgonu w porównaniu z placebo. 

W drugim badaniu mediana przeżycia wolnego od progresji choroby wyniosła 12,62 miesiąca w porównaniu z 12,09 miesiąca w grupie placebo. Czas całkowitego przeżycia wyniósł 17,71 miesiąca w grupie leczonej zolbetuksymabem w porównaniu z 18,43 miesiąca w grupie kontrolnej.

Działania niepożądane

W badaniu SPOTLIGHT 87% pacjentów w grupie leczonej zolbetuksymabem doświadczyło działań niepożądanych co najmniej trzeciego stopnia w porównaniu z 78% w grupie placebo.

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Vyloy to nudności, wymioty, pogorszenie apetytu, neutropenia, obniżenie liczby neutrofili, utrata masy ciała, gorączka, hipoalbuminemia, obrzęk obwodowy, nadciśnienie, niestrawność, dreszcze, nadmierne wydzielanie śliny, reakcje związane z wlewem i nadwrażliwość na lek.

Podsumowanie

Astellas uzyskał pozytywną opinię na dopuszczenie do obrotu na terenie Unii Europejskiej pierwszego przeciwciała anty-CLDN18.2 dla pacjentów z rakiem żołądka lub połączenia żołądkowo-przełykowego. Producent złożył również wnioski do innych agencji regulacyjnych na całym świecie, a przeglądy zolbetuksymabu trwają.

Pełne wskazanie brzmi: 

Produkt leczniczy Vyloy, w skojarzeniu z chemioterapią zawierającą fluoropirymidynę i platynę, jest wskazany w leczeniu pierwszego rzutu dorosłych pacjentów z miejscowo zaawansowanym, nieresekcyjnym lub przerzutowym gruczolakorakiem żołądka lub połączenia żołądkowo-przełykowego (GEJ) HER2-ujemnym, u których zdiagnozowano guzy CLDN 18.2-dodatnie.

Dowiedz się więcej o raku żołądka i możliwościach leczenia z naszej bazy wiedzy o raku.

Autorka: Martyna Piotrowska





Źródła:

Vyloy | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Astellas Receives Positive CHMP Opinion for  Zolbetuximab in Combination with Chemotherapy for  Treatment of Advanced Gastric and Gastroesophageal  Junction Cancer  (astellas.com)
Statystyki | WYŁĄCZ RAKA – Kampania Społeczna (wylaczraka.pl)
Zolbetuximab plus mFOLFOX6 in patients with CLDN18.2-positive, HER2-negative, untreated, locally advanced unresectable or metastatic gastric or gastro-oesophageal junction adenocarcinoma (SPOTLIGHT): a multicentre, randomised, double-blind, phase 3 trial – The Lancet
Zolbetuximab plus CAPOX in CLDN18.2-positive gastric or gastroesophageal junction adenocarcinoma: the randomized, phase 3 GLOW trial | Nature Medicine

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.