Nie myśl „Co by było, gdybym przedtem…?” – nie warto!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Co by było, gdybym piła mniej coli i nie jadła fast foodów tak często? A może gdybym rzuciła palenie, to by mnie ‘to’ nie dopadło? Takie pytania zadaje sobie wiele osób. Co by było gdybym miała innego partnera. Co by było gdybym w ogóle żyła inaczej, zdrowiej, bardziej aktywnie?

‘Co by było gdyby… ’ często myślimy, gdy dowiadujemy się, że jesteśmy chorzy.

Przez takie myślenie nie tylko tracimy energię, którą powinniśmy wykorzystać na walkę z chorobą, ale także pozytywne nastawienie, które jest bardzo ważne w trudnych chwilach. Bardziej istotne od zamartwiania się nieodwracalną przeszłością jest życie dniem dzisiejszym i skoncentrowanie energii na poprawie jakości swojego życia tu i teraz. Warto wykorzystać ten czas na zmianę złych nawyków i każdego dnia przeżywać tylko dany dzień, nie myśląc o przeszłości i o tym co by było gdyby, bo przeszłości zmienić już nie możemy, ale możemy walczyć o lepszą przyszłość i zdrowie.

Artykuł opracowała na bazie anglojęzycznego tekstu „Getting Rid of “What If?” Katarzyna Chełstowska
http://www.netplaces.com

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.