Wyniki badań klinicznych III fazy Keynote-426 wykazały, że połączenie pembrolizumabu (Keytruda) z aksytynibem (Inlyta) jest bardziej skuteczne w leczeniu raka nerkowokomórkowego (RCC) niż sunitynib (Sutent).
W badaniu wzięło udział 861 pacjentów, którzy zostali losowo przydzieleni do jednej z dwóch grup. Jedna grupa była leczona pembrolizumabem w połączeniu z aksytynibem, a druga grupa sunitynibem. Wszyscy mieli zaawansowanego raka nerkowokomórkowego (najczęściej występujący typ raka nerki) i nie przechodzili wcześniej innej terapii. Status receptora PD-L1 nie był brany pod uwagę przy kwalifikacji do badania.
Po 12 miesiącach od rozpoczęcia terapii wciąż żyło 90% pacjentów przyjmujących pembrolizumab i aksytynib oraz 78% chorych leczonych sunitynibem. Nowa terapia osiągnęła też lepszy wskaźnik przeżycia wolnego od progresji. Wyniósł on przeciętnie 15,1 miesiąca w porównaniu do 11,1 miesiąca w grupie przyjmującej sunitynib.
Najczęściej występujące skutki uboczne u chorych stosujących pembrolizumab i aksytynib to biegunka, zmęczenie, nadciśnienie, niedoczynność tarczycy, zmniejszony apetyt, hepatotoksyczność (uszkodzenie wątroby), erytrodyzestezja dłoniowo-podeszwowa (zespół ręka-stopa), nudności, zapalenie jamy ustnej, dysfonia (zaburzenia głosu), wysypka, kaszel i zaparcia. 13% pacjentów musiało przerwać terapię z powodu hepatotoksyczności.
Dołącz do nas!
Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!
Połączenie pembrolizumabu z aksytynibem w kwietniu 2019 r. zostało zatwierdzone w USA, a w lipcu uzyskało pozytywną opinię Europejskiej Agencji Leków. Serwis Practice Update uznał tę terapię za jedno z największych osiągnięć w onkologii w 2019 roku.
Autor: Maja Kochanowska
- www.fda.gov/drugs/drug-approvals-and-databases/fda-approves-pembrolizumab-plus-axitinib-advanced-renal-cell-carcinoma
- www.esmo.org/Oncology-News/EMA-Recommends-Extension-of-Indications-for-Pembrolizumab2
- www.practiceupdate.com/expertopinion/4365/68/1
Ilustracja: Robina Weermeijer, Unsplash