Otrzymaliśmy odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na nasze pismo, w którym prosiliśmy o wyjaśnienie głównego wskaźnika Narodowej Strategii Onkologicznej.
Przypomnijmy, że nadrzędny cel Narodowej Strategii Onkologicznej został zdefiniowany jako wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej. Jednak definicja pojęcia przeżyć 5-letnich (five-year survival rate) dostępna w słowniku National Cancer Institute wskazuje, że jest to odsetek osób, które przeżyły 5 lat od diagnozy lub rozpoczęcia leczenia. Tak samo definiują ten wskaźnik eksperci z Centrum Onkologii – Instytut im. M. Curie-Skłodowskiej i Krajowego Rejestru Nowotworów. Dlatego w piśmie do Ministra Zdrowia pytaliśmy, skąd ta różnica.
Ministerstwo w swojej odpowiedzi powołuje się na opinię szerokiego grona ekspertów w dziedzinie onkologii, które uznało ten wskaźnik najtrafniejszy pod względem mierzalności efektów związanych z reformą opieki onkologicznej. Przypomina też, że Narodowa Strategia Onkologiczna została pozytywnie zaopiniowane przez zagraniczne ośrodki. Ministerstwo wskazuje również, że to Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Curie w Warszawie będzie odpowiedzialny za koordynację realizacji i monitorowanie wdrażania NSO.
Pełna treść odpowiedzi dostępna tutaj.
Dodaj chorym odwagi!
Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.