Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do Ministerstwa Zdrowia w sprawie poprawy efektywności opieki onkologicznej w Polsce. Podstawą tych działań była analiza przedstawionych m.in. przez naszą Fundację danych dotyczących problemów i potrzeb pacjentów onkologicznych.
Cieszymy się, że Biuro RPP podejmuje palące problemy chorych na raka! Jesteśmy też dumni, że przyczynkiem do tych działań były dane przedstawione w opracowaniach Fundacji. Nasze opracowanie „Rzeczywistości równoległe. Polska onkologia w czasie epidemii COVID-19. Perspektywy interesariuszy „część pierwsza i druga trafiły m.in. do Rzecznika Praw Pacjenta, Ministerstwa Zdrowia oraz posłów i senatorów z sejmowej i senackiej Komisji Zdrowia. Opracowania stały się podstawą do dyskusji dla polityków i ekspertów.
Biuro RPP podzieliło się z nami również odpowiedzią Ministerstwa Zdrowia. W Ministerstwie planuje się działania mające na celu poprawę profilaktyki, diagnostyki i leczenia nowotworów. Plany i działania resortu zakładają na pierwszym miejscu intensywne prace nad projektem ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, która miałaby wejść w życie do końca roku. Przypominamy nasze stanowisko ws. tego projektu.
Pełna treść pisma jest dostępna tu, a nasza odpowiedź do Rzecznika oraz komentarz do działań i planów Ministerstwa tutaj.
Dodaj chorym odwagi!
Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.