1150 darmowych przejazdów dla chorych na raka w trzeciej edycji Onkotaxi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Zakończyła się trzecia edycja programu Onkotaxi, w której udział wzięło aż 120 pacjentów onkologicznych powyżej 65. roku życia! Onkofundacja Alivia pomogła im bezpiecznie i bezpłatnie dojechać do ośrodków leczenia w całej Polsce!

Onkofundacja Alivia od początku trwania pandemii COVID-19 intensywnie wspierała chorych na raka stale poszerzając swoje działania i dostosowując je do sytuacji epidemicznej. Jedną z bezpośrednich odpowiedzi na problemy pacjentów w trakcie trwania pandemii było uruchomienie programu Onkotaxi. Chorzy na nowotwory złośliwe mogli zgłaszać się do Alivii z prośbą o darmowy transport do i z ośrodka leczenia, szpitala czy przychodni.

“Na początku zakładaliśmy, że Onkotaxi będzie jednorazową i doraźną pomocą dla chorych onkologicznie. Chcieliśmy natychmiast zareagować na problemy pacjentów w tym trudnym dla nich czasie. Szybko okazało się, że zapotrzebowanie na taką pomoc jest ogromne. Przedłużająca się pandemia COVID-19 spowodowała, że podjęliśmy decyzję o organizacji kolejnych edycji.” – mówi Joanna Frątczak-Kazana, menadżerka ds. programów pomocowych Onkofundacji.

Pod koniec kwietnia 2022 roku zakończyła się trzecia edycja programu, tym razem skierowana do seniorów powyżej 65. roku życia. W ciągu zaledwie 4 miesięcy odbyło się 1150 kursów Onkotaxi! Z pomocy skorzystało 120 chorych na raka seniorów.

Wśród nich była pani Czesława oraz jej mąż, którzy na co dzień mieszkają w Kielcach, ale na czas leczenia w Klinice Onkologii przenieśli się do Warszawy.

“Jesteśmy z mężem starszymi ludźmi, toteż poruszanie się po Warszawie własnym samochodem nie jest możliwe, zaś przejazdy miejskimi środkami lokomocji są niebezpieczne dla naszego zdrowia ze względu na słabą odporność (szczególnie w dobie pandemii COVID-19). Z tego względu wsparcie Onkofundacji było dla nas nieocenione.“

Z pomocy Onkotaxi skorzystała również pani Ewa, która na leczenie do Centrum Onkologicznego w Szczecinie musiała dojechać aż 200km.

“Poruszam się o kulach i pociąg nie wchodzi w rachubę. W grudniu musiałam być w szpitalu aż trzy razy. Pomoc Onkofundacji była moim zbawieniem.” – wspomina.

Przejazdy Onkotaxi realizowane były w całej Polsce, niezależnie od dystansu jaki dzielił miejsce zamieszkania i ośrodek leczenia. W akcji brało udział 30 firm przewozowych, niektóre z nich wspierały akcję już po raz trzeci. Każda taksówka była zdezynfekowana, a kierowcy ściśle przestrzegali zasad higieny.

“Za każdym razem, gdy zgłaszałam Onkofundacji zapotrzebowanie na taki transport, przy minimum formalności w ciągu kilkunastu godzin miałam zapewniony przejazd na badania kontrolne bądź leczenie szpitalne i powrót do domu. Nie ponosiłam za tę usługę żadnych kosztów. Przejazd odbywał się zawsze w komfortowych warunkach, panowie kierowcy byli uczynni i uprzejmi, a panie kontaktujące się ze mną w imieniu Alivii przemiłe i rzeczowe, a ich profesjonalizm sprawił, że wszystko dopięte było na ostatni guzik” – pisze pani Aleksandra, która z Onkotaxi dojeżdżała do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Całość akcji była koordynowana przez zespół pracowników Onkofundacji, który na bieżąco weryfikował wszystkie zgłoszenia i przekazywał je do firm przewozowych. Dzięki tak zorganizowanemu działaniu, każdy chory, który zgłosił się do Alivii, otrzymał pomoc. 

“Szczególne podziękowania kieruję pod adresem pań kontaktujących się telefonicznie z pacjentami, a szczególnie pod adresem pani Anny, za dobre serce, słowa wsparcia i cierpliwość na początku naszych relacji, kiedy nie wszystko rozumiałam.” – pisze pani Czesława. 

“Chciałabym bardzo podziękować w imieniu swoim oraz mojej mamy, która korzystała z Onkotaxi za wspaniałą obsługę telefoniczną. Pani Ania była zawsze bardzo miła i uprzejma. To niezwykle ważne w tej okropnej chorobie.” – pisze pani Magdalena.

Żadna z edycji Onkotaxi nie byłaby możliwa bez hojności Darczyńców oraz partnerów biznesowych. Dzięki ich wsparciu chorzy mogli kontynuować leczenie onkologiczne bez obawy o swoje życie i zdrowie 

“Gdyby nie wsparcie naszych Darczyńców i partnerów wielu chorych musiałoby odwołać wizytę lekarską lub nawet zawiesić leczenie onkologiczne. Dzięki naszemu wspólnemu działaniu udało się temu zapobiec. Szczególne podziękowania kierujemy do firm Abbvie oraz AstraZeneca.”  – mówi Aleksandra Ciompała, koordynatorka programów pomocowych Onkofundacji.

Nie moglibyśmy działać bez wsparcia naszych Darczyńców. Pomóż nam działać dalej!

monster-aim-1.png

jak uzyskać zniżkę na przejazd?

WAŻNE:

Zniżka dostępna jest dla pacjentów korzystających z aplikacji iTaxi i płacących za przejazd w aplikacji (podpięta karta płatnicza)

  1. Pobierz i zainstaluj  aplikację iTaxi na swoim telefonie
  2. Kod zniżkowy dla użytkowników serwisu Alivia to FUNDACJAALIVIA 
  3. Każdy użytkownik może z kodu skorzystać dowolną ilość razy
  4. Użytkownik korzystający z kodu otrzymuje rabat w wysokości 10% kwoty rachunku (max 10 PLN na jeden przejazd) 

 

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.