KRS 0000358654

Ankieta poświęcona odżywianiu wśród pacjentów onkologicznych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Serdecznie zapraszamy wszystkich pacjentów onkologicznych do udziału w badaniu prowadzonym przez ECPC (European Cancer Patient Coalition).

Zadaniem ankiety jest nakreślenie obecnej sytuacji w odniesieniu do wiedzy i obszarów wymagających udoskonalenia w związku z odżywianiem w onkologii.

W przypadku nowotworów i leków przeciwnowotworowych, aspekt odżywiania jest często pomijany. Sprawia to, że zarówno pacjent, jak i jego rodzina mogą mieć wiele wątpliwości i pytań, a także potrzebować praktycznego poradnictwa w tej kwestii, szczególnie w trakcie terapii.

Poniższa ankieta bada doświadczenia pacjentów związane z odżywianiem, utratą wagi i łaknienia, a także psychologicznymi i społecznymi konsekwencjami wynikającymi z nawyków żywieniowych i świadomości drastycznych zmian związanych z odżywianiem i metabolizmem (np. wyniszczenie organizmu).

Ankieta jest wynikiem wspólnej pracy międzynarodowych specjalistów z zakresu klinicznego odżywiania i metabolizmu, a także specjalistów z zakresu komunikacji. Jej treść oparto o dostępne dowody naukowe i najnowszy dokument Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO) poświęcony odżywianiu w onkologii (Nutrition and Cancer, H. van Halteren, A. Jatoi. Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, 2014).

Wstępne wyniki ankiety zostaną zaprezentowane podczas corocznego spotkania generalnego Europejskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych (ECPC), które odbędzie się w Brukseli w dniach 19-21 czerwca 2015 r. i zostaną następnie opublikowane na stronie internetowej ECPC (www.ecpc.org). Dane zebrane w ankiecie zostaną również opublikowane w indeksowanym dzienniku onkologicznym.

Wypełnij ankietę

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.