20 grudnia Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Co konkretnie zmieniło się od ostatniej, listopadowej aktualizacji?
Refundacja nowej molekuły Niraparyb dla pacjentek z rakiem jajnika!
Do tej pory w Polsce inhibitory PARP były stosowane wyłącznie w nawrocie choroby i tylko wśród pacjentek, u których stwierdzono mutację w genach BRCA1/BRCA2. Dla chorych bez mutacji BRCA terapia nie była refundowana. Od 1 stycznia 2022 roku wprowadzona zostanie zmiana w istniejącym programie B.50 leczenia raka jajnika, raka jajowodu lub raka otrzewnej. Molekuła Niraparyb będzie finansowana przez NFZ. Umożliwi to terapię już w I linii leczenia podtrzymującego, niezależnie od stanu mutacji w genach BRCA1/BRCA2.
Jest to bardzo ważna, chociaż długo wyczekiwana zmiana w leczeniu podtrzymującym inhibitorami PARP.
Dodaj chorym odwagi!
Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.
Niewielkie zmiany pojawią się w dwóch programach lekowych: leczenia przewlekłej białaczki limfocytowej oraz płaskonabłonkowego raka narządów głowy i szyi.
Ograniczenia w programie leczenia przewlekłej białaczki limfocytowej ibrutynibem (program B.92).
W kryteriach kwalifikacji w części II programu lekowego dodane zostały zapisy wyłączające pacjenta z zastosowania schematu zawierającego wenetoklaks w skojarzeniu z rytuksymabem.
Zwiększenie dawkowania w leczeniu płaskonabłonkowego raka narządów głowy i szyi (program B.52).
Zmiany pojawiają się też w leczeniu płaskonabłonkowego raka narządów głowy i szyi. Modyfikacji uległ schemat dawkowania Cetuksymabu.
Warto docenić wprowadzenie nowej molekuły, jednak trzeba pamiętać, że Polska jest wciąż daleko od standardów leczenia rekomendowanych przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.