Onkotaxi Senior – bezpieczny i darmowy transport dla pacjentów onkologicznych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Pacjenci onkologiczni powyżej 65 roku życia ponownie mogą skorzystać z bezpiecznego i bezpłatnego transportu do ośrodków leczniczych w całej Polsce!

Okres pandemii to ogromne wyzwanie dla pacjentów onkologicznych. Teraz muszą mierzyć się już nie tylko z rakiem, ale również z dodatkowym zagrożeniem, jakim jest COVID-19. Z pomocą przychodzi Onkofundacja Alivia, która w ramach kampanii ONKOOBRONA #CZASWALKI podejmuje szereg działań w celu zapewnienia pacjentom onkologicznym bezpieczeństwa podczas procesu leczenia. 

Pacjenci w trakcie immunoterapii, chemioterapii i radioterapii mają obniżoną odporność, dlatego sposób życia musieli dostosować do obecnej sytuacji epidemicznej

Na co dzień unikają dużych skupisk ludzi, ograniczają kontakty ze znajomymi, a niekiedy nawet z rodziną. Jednak problem utrzymania reżimu sanitarnego pojawia się w momencie zbliżania się terminu badań czy kontroli lekarskiej. Często wyznaczony czas wizyty zmusza chorych do podróżowania transportem publicznym w tzw. godzinach szczytu, kiedy większość osób dojeżdża do pracy lub właśnie z niej wraca. Zdarza się też, że dojazd do placówki medycznej wymaga kilkugodzinnej podróży pociągiem i dzielenia przedziału z wieloma osobami. Ten problem szczególnie widoczny jest wśród osób starszych, które często nie dysponują własnym środkiem transportu. Poczucie bezsilności i brak możliwości wpływu na zachowania innych pasażerów bywają tak silne, że chorzy decydują się odwołać wizytę w obawie o zarażenie. 

“Chorzy ludzie nie mają jak dostać się do szpitala i walczyć o życie. To dramatyczna sytuacja, jeśli pacjenci z takiego powodu przerywają leczenie.” – mówi Agata Polińska, prezeska Onkofundacji Alivia.

W związku ze zbliżającym się okresem świąteczno-noworocznym i prawdopodobnie intensywniejszym przemieszczaniem się osób w całej Polsce, Alivia wznawia program Onkotaxi – czyli bezpieczny i darmowy transport do placówek medycznych. Do tej pory zorganizowane zostały już dwie edycje, podczas których odbyło się 10 000 kursów, a kierowcy pokonali łącznie 250 760 km. Ta edycja skierowana jest do seniorów, którzy ukończyli 65. rok życia.

“Chcemy dać gwarancję pacjentom, że ich przejazd na leczenie będzie bezpieczny. Każda taksówka będzie zdezynfekowana, a kierowcy będą ściśle przestrzegać zasad higieny.” – mówi Aleksandra Ciompała, koordynatorka programów pomocowych Fundacji.

Jak skorzystać z #OnkotaxiSenior

Każda osoba, która ukończyła 65. rok życia i choruje na nowotwór może zgłosić prośbę o transport do i z ośrodka leczenia, szpitala czy przychodni na terenie całego kraju. Wystarczy wypełnić i wysłać formularz dostępny na stronie ONKOOBRONA.

Do zgłoszenia należy dołączyć dokument medyczny zawierający datę urodzenia oraz potwierdzenie diagnozy. Po weryfikacji zgłoszenia przejazd zorganizuje i opłaci Fundacja.  W razie pytań Alivia zachęca do kontaktu mailowego onkotaxi@alivia.org.pl lub telefonicznego (0) 22 100 51 60.

Partnerami tej edycji Onkotaxi są Abbvie, AstraZeneca i iTaxi.

Nie moglibyśmy działać bez wsparcia naszych Darczyńców. Pomóż nam działać dalej!

monster-aim-1.png

jak uzyskać zniżkę na przejazd?

WAŻNE:

Zniżka dostępna jest dla pacjentów korzystających z aplikacji iTaxi i płacących za przejazd w aplikacji (podpięta karta płatnicza)

  1. Pobierz i zainstaluj  aplikację iTaxi na swoim telefonie
  2. Kod zniżkowy dla użytkowników serwisu Alivia to FUNDACJAALIVIA 
  3. Każdy użytkownik może z kodu skorzystać dowolną ilość razy
  4. Użytkownik korzystający z kodu otrzymuje rabat w wysokości 10% kwoty rachunku (max 10 PLN na jeden przejazd) 

 

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.