Kolejki się skracają. Pacjenci ciągle czekają

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Czas oczekiwania na badania obrazowe systematycznie spada, jednak działania Ministerstwa Zdrowia są wciąż niewystarczające. Na badanie rezonansem magnetycznym ciągle czekamy średnio 102 dni w trybie zwykłym, a w trybie pilnym nawet 91 dni. To wciąż za długo!

Od 1 kwietnia 2019 r. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz zabiegi usuwania zaćmy są finansowane bez limitów. Po 8 miesiącach widać, że czas oczekiwania na badania obrazowe spada. Wprowadzone rozwiązania to krok w dobrą stronę, choć nadal niewystarczający.

Nowe dane z portalu Kolejkoskop.pl pokazują, że średni czas oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym w trybie zwykłym spadł z 174 dni w marcu do 102 dni w listopadzie. Ze skierowaniem na CITO pacjenci czekają średnio 55 dni. W marcu było to 101 dni.

Pacjenci czekają za długo – podpisz petycję!

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Porównując poszczególne województwa widać, że dostęp do badań diagnostycznych nie jest równomierny. W województwie mazowieckim na badanie rezonansem trzeba czekać nawet 131 dni, a w świętokrzyskim – 56. To ponad dwa miesiące różnicy! W trybie pilnym czas oczekiwania wynosi 91 dni na Lubelszczyźnie, choć w województwie podlaskim tylko 25 dni.

Minister Zdrowia obiecywał, że do końca 2018 roku kolejki na wszystkie badania w trybie pilnym w całym kraju skrócą się do 30 dni. W przypadku rezonansu magnetycznego realizacja tej obietnicy jest spóźniona o 328 dni.

Wezwij Ministerstwo do realizacji obietnicy – podpisz petycję!

Na tomografię komputerową czekamy średnio 35 dni. Najdłużej czekamy w województwie małopolskim i zachodniopomorskim – 58 dni, a najkrócej na Opolszczyźnie – tylko 6 dni. W trybie pilnym cel Ministerstwa został osiągnięty – w każdym województwie w kraju średni czas oczekiwania na tomografię na CITO wynosi poniżej 30 dni. To bardzo dobra informacja dla pacjentów.

Skrócenie kolejek do badań z zakresu diagnostyki obrazowej było priorytetem Ministerstwa Zdrowia. Badania te są niezwykle potrzebne w onkologii, gdzie służą nie tylko rozpoznaniu choroby, lecz również ocenie skuteczności wdrożonego leczenia. Co czwarty z nas zachoruje na nowotwór, niemal każdy spotka się z tą chorobą wśród bliskich i przyjaciół. Dlatego wzywamy obywateli do działania i podpisania petycji!  W obliczu wciąż trudnego dostępu do ratujących zdrowie i życie badań żądamy od Ministra Zdrowia skutecznych działań. 

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.