Kolejne leki dla pacjentów onkologicznych już wkrótce będą refundowane

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt zmian w wykazie leków refundowanych, który wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r. Na liście znajdą się cztery nowe leki dla pacjentów chorych na nowotwory. 

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się wpisać na listę leków refundowanych lek Akynzeo, zapobiegający nudnościom i wymiotom związanym z chemioterapią, ruksolitynib – lek na nowotwór krwi mielofibrozę, Abraxane (nanocząsteczkowy kompleks paklitakselu z albuminą) – lek na przerzutowy gruczolakorak trzustki oraz wismodegib, który da szansę na dłuższe życie pacjentom z zaawansowanym rakiem podstawnokomórkowym skóry.

Opublikowany projekt traktujemy jako kolejny dowód na otwartość resortu zdrowia oraz determinację w zapewnieniu dostępności do bezpiecznej i skutecznej farmakoterapii onkologicznej. Jesteśmy szczęśliwi, że wraz z każdą publikacją listy refundacyjnej możemy przekazywać dobre informacje naszym podopiecznym i innych chorym na nowotwory. Liczymy, że Ministerstwo Zdrowia będzie kontynuować swoje wysiłki, dzięki którym kolejne grupy chorych będą leczone zgodnie z obowiązującą wiedzą medyczną.

Przeczytaj nasz list gratulacyjny do Ministra Zdrowia.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.