Pacjenci będą mieć lepszy dostęp do diagnostyki genetycznej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Prezes NFZ wychodząc naprzeciw naszym postulatom podpisał zarządzenie, porządkujące sposób finansowania diagnostyki genetycznej i molekularnej. Dla pacjentów oznacza to lepszą dostępność do badań pozwalających na dobranie optymalnej terapii. 

Badania genetyczne i molekularne są kluczowe w medycynie personalizowanej. Dzięki badaniu tkanki guza możliwe jest określenie konkretnych mutacji w genach, odpowiedzialnych za wystąpienie choroby. To z kolei pozwala na dobranie odpowiedniego leku, tzw. celowanego, czyli takiego, który działa właśnie na produkty konkretnych genów.

Dotychczas NFZ nie finansował badań genetycznych i molekularnych jako oddzielnej usługi, co doprowadzało do sytuacji, w których szpitale, szukając oszczędności, nie zlecali pacjentom badań. Z tego powodu wielu pacjentów nie było leczonych najbardziej skutecznymi w ich przypadku lekami.

Dzięki zmianom, szpitale będą miały zapewnione środki na przeprowadzenie u pacjentów odpowiednich badań.

Więcej o medycynie personalizowanej oraz o naszych postulatach dowiecie się ze strony Prostowraka.pl.

DZIAŁAJ TERAZ!

W szpitalach brakuje rękawiczek, masek i środków ochronnych. Pacjenci onkologiczni to grupa wyjątkowo narażona na zachorowania wirusowe. Zgłaszając się do szpitala – ryzykują życiem.

Aktualności