Pacjenci będą mieć lepszy dostęp do diagnostyki genetycznej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Prezes NFZ wychodząc naprzeciw naszym postulatom podpisał zarządzenie, porządkujące sposób finansowania diagnostyki genetycznej i molekularnej. Dla pacjentów oznacza to lepszą dostępność do badań pozwalających na dobranie optymalnej terapii. 

Badania genetyczne i molekularne są kluczowe w medycynie personalizowanej. Dzięki badaniu tkanki guza możliwe jest określenie konkretnych mutacji w genach, odpowiedzialnych za wystąpienie choroby. To z kolei pozwala na dobranie odpowiedniego leku, tzw. celowanego, czyli takiego, który działa właśnie na produkty konkretnych genów.

Dotychczas NFZ nie finansował badań genetycznych i molekularnych jako oddzielnej usługi, co doprowadzało do sytuacji, w których szpitale, szukając oszczędności, nie zlecali pacjentom badań. Z tego powodu wielu pacjentów nie było leczonych najbardziej skutecznymi w ich przypadku lekami.

Dzięki zmianom, szpitale będą miały zapewnione środki na przeprowadzenie u pacjentów odpowiednich badań.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Więcej o medycynie personalizowanej oraz o naszych postulatach dowiecie się ze strony Prostowraka.pl.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.