OnkoCafe – o raku przy kawie. Podsumowanie roku 2016

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

5 stycznia w audycji „OnkoCafe – o raku przy kawie” gościem Anny Kupieckiej był Wojciech Wiśniewski – rzecznik Fundacji Alivia. Prezes fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej rozmawiała z naszym rzecznikiem o najważniejszych wydarzeniach w onkologii w 2016 roku. 

Miniony rok przyniósł dla pacjentów kilka korzystnych zmian. Nowe leki weszły na listę refundacyjną, pracowano też nad pakietem onkologicznym i lepszym dostępem do badań genetycznych i molekularnych, które są kluczowe w planowaniu terapii niektórych nowotworów.

Wciąż jednak polska onkologia wymaga wielu zmian. W audycji poruszone zostały m.in. problemy osób chorych na ultrarzadkie nowotwory, pacjentów z nowotworami krwi oraz kwestia jakości życia w trakcie leczenia.

Obejrzyjcie: polskalive.pl/podcasty-polskalive/05-01-2017-onkocafe/

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.