Minister zdrowia walczy z kolejkami tworząc wyspy szczęścia – informacja prasowa

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Minęły już niemal trzy miesiące od kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał specjalne środki na zakup dodatkowych świadczeń z zakresu diagnostyki obrazowej. Z badania Fundacji Onkologicznej Alivia wynika, że ostatnie działania przynoszą skutki – czas oczekiwania na rezonans lub tomograf skrócił się średnio o kolejne kilka dni. Kłopotem pozostaje fakt, że w zależności od miejsca zamieszkania pacjent może czekać na badanie ponad cztery razy dłużej niż mieszkaniec sąsiedniego województwa. Segregacja pacjentów trwa – mówi Bartosz Poliński, Prezes Fundacji.

Największe spadki widać w badaniach wykonywanych w trybie CITO. W przypadku rezonansu magnetycznego czas oczekiwania na badanie skrócił się o 8-10 dni do poziomu ok. 100 dni. Dla tomografii komputerowej było to ok. 4 dni krócej, dzięki czemu pacjenci czekają na badanie w tym trybie około czterech tygodni. Wydaje się, że dodatkowe środki przekładają się na większą dostępność świadczeń.

Nierozwiązanym problemem, pozostawionym przez resort zdrowia bez odpowiedzi, pozostaje jednak równość w dostępie do badania. Pacjenci z nawet sąsiadujących województw mogą czekać na to samo świadczenie nawet dwa, trzy lub cztery razy dłużej. Co więcej, istnieją takie regiony jak Lubelszczyzna, gdzie pomimo dodatkowych środków pacjenci na rezonans magnetyczny muszą czekać dłużej. Pomimo wielu sygnałów ani Ministerstwo Zdrowia ani Narodowy Fundusz Zdrowia do tej pory nie przedstawiły przyczyn takiego stanu rzecz, jak również metod rozwiązania tych problemów. Skrócenie czasu oczekiwania na badanie tomografii komputerowej do 10 dni dla jednego z regionów to wynik bardzo dobry, bliski ideału – chwali Poliński i dodaje – Szczęście mają jednak nieliczni. Są rzesze chorych, którzy różnicy nie odczuwają, chociaż to ich pieniądze zostały przeznaczone na dodatkowe wydatki NFZ.

Długie kolejki do diagnostyki obrazowej to poważny problem dla wielu chorych. Dobrze wykonane i opisane badanie pozwala nie tylko rozpoznać chorobę, lecz również ocenić skuteczność leczenia. Fundacja Onkologiczna Alivia na stronie Kolejkoskop.pl publikuje wyniki badania czasu oczekiwania na badania tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Portal posiada moduł statystyczny, który pozwala obserwować zmiany w czasie oraz w zależności od rodzaju skierowania (tryb zwykły, pilny oraz w ramach karty DiLO). Pozwala również obserwować nierówności pomiędzy regionami. Dzięki portalowi ponad 300 tysięcy osób znalazło ośrodek z najkrótszą kolejką do badań obrazowanych.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Informacja w sprawie aktualnych kolejek jest dostępna tutaj. Informacja prasowa w formacie PDF do pobrania pod tym linkiem.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.