Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę refundacyjną

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Od 1 kwietnia 2024 roku będzie obowiązywała nowa lista refundacyjna. Znalazło się na niej 7 nowych terapii przeciwnowotworowych. Pacjenci dotknięci m.in. przewlekłą białaczką limfocytową, rakiem szyjki macicy, przełyku, czerniakiem skóry lub błon śluzowych, a także pacjenci z rakiem jajnika, jajowodu lub otrzewnej mogą cieszyć się nadchodzącymi zmianami w dostępności leczenia.

Poniżej prezentujemy szczegółowy opis zmian:

PROGRAM LEKOWY: B.50 LECZENIE CHORYCH NA RAKA JAJNIKA, RAKA JAJOWODU LUB RAKA OTRZEWNEJ

Substancja czynna: olaparyb

Doprecyzowanie wskazania: Leczenie II linii olaparybem w monoterapii na nawrotowego raka jajnika, raka jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej, u chorych z brakiem obecności mutacji w genach BRCA 1/2.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

PROGRAM LEKOWY: B.59  LECZENIE CHORYCH NA CZERNIAKA SKÓRY LUB BŁON ŚLUZOWYCH

Substancja czynna: niwolumab + relatlimab

Doprecyzowanie leczenia: leczenie III lub IV linii niwolumabem z relatlimabem pacjentów od 12 roku życia z czerniakiem w stopniu zaawansowania z ekspresją PDL1 < 1%.

PROGRAM LEKOWY: B.79 LECZENIE CHORYCH NA PRZEWLEKŁĄ BIAŁACZKĘ LIMFOCYTOWĄ

1. Substancja czynna: ibrutynib

Doprecyzowanie leczenia: leczenie I linii dorosłych chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową ibrutynibem w skojarzeniu z wenetoklaksem (schemat I+V), bez względu na status del17p/mutTP53.

2. Substancja czynna: akalabrutynib

Doprecyzowanie leczenia: leczenie od II linii dorosłych chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową bez del17p/mutTP53 akalabrutynibem w monoterapii (rozszerzenie dotychczas refundowanego wskazania poprzez usunięcie warunków dotyczących wcześniejszego leczenia wenetoklaksem w skojarzeniu z przeciwciałem anty-CD20 lub z przeciwwskazaniami do tej terapii lub z toksycznością tej terapii).

PROGRAM LEKOWY: B.159 LECZENIE CHORYCH NA RAKA SZYJKI MACICY

Substancja czynna: pembrolizumab

Doprecyzowanie leczenia: leczenie I linii pembrolizumabem w skojarzeniu z chemioterapią, z bewacyzumabem lub bez bewacyzumabu chorych na przetrwałego, nawrotowego lub z przerzutami raka szyjki macicy, u których CPS z ekspresją PD-L1 w tkance nowotworowej wynosi ≥ 1.

Dodatkowo w obwieszczeniu refundacyjnym rozszerzono załącznik C.46.b o wskazania pozarejestracyjne dla: oksaliplatyny stosowanej w leczeniu nowotworów złośliwych przełyku (C15) oraz załącznik C.5.b dla kapecytabiny stosowanej w leczeniu: nowotworów złośliwych narządów głowy i szyi (C00 – C14), nowotworów złośliwych przełyku (C15), nowotworów złośliwych jelita cienkiego (C17), nowotworów złośliwych odbytu i kanału odbytu (C21), nowotworów złośliwych tarczycy i innych gruczołów wydzielania wewnętrznego (C73  – C75).

Fot. PAP Paweł Supernak

Na podstawie nowego obwieszczenia Onkofundacja Alivia pracuje nad aktualizacją wskaźnika Oncoindex. Przewidywany termin publikacji to 10 kwietnia br.

Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-18-marca-2024-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.