Ministerstwo Zdrowia pozytywnie odpowiedziało na nasz apel

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Wystosowany przez nas apel do Ministry Zdrowia Izabeli Leszczyny poskutkował odtajnieniem raportu z podsumowaniem prac komitetu sterującego oraz realizacji programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej.  Od wczoraj raport widnieje na stronie Ministerstwa Zdrowia.

W najbliższych dniach będziemy weryfikowali, czy dane zawarte w dokumencie pozwolą odpowiedzieć na najważniejsze pytania, w tym:
1. Czy w ramach pilotażu doszło do skrócenia czasu realizacji świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia onkologicznego?
2. Czy możemy mówić o zwiększonej współpracy i lepszej koordynacji pomiędzy ośrodkami, jeśli żadne dane na to nie wskazują?
3. Czy poprawiła się jakość konsyliów i czy każdy pacjent był objęty opieką koordynatora?
4. Czy nastąpiła poprawa zgodności leczenia z zaleceniami diagnostyczno-terapeutycznymi?

Onkofundacja Alivia wielokrotnie zabiegała o odtajnienie raportu.  Niestety pierwsza lektura nie napawa optymizmem. „Oczekujemy, że Ministerstwo Zdrowia podejmie odpowiednie kroki, aby wdrożenie tak ważnej reformy nie wpłynęło negatywnie na zdrowie i życie chorych na raka”mówi Joanna Frątczak-Kazana, Wicedyrektorka Fundacji Alivia.

Komisja Zdrowia (fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu)

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Informujemy również, że Senacka Komisja Zdrowia we wtorek, 5 marca, pozytywnie zaopiniowała nowelizację ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, dotyczącą wydłużenia terminu wprowadzania zawartych w niej rozwiązań, oraz przekazywania do systemu danych o sprawowanej opiece onkologicznej.  Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna przekazała, że został powołany oddzielny wydział, który zajmuje się jak najszybszym i najbardziej efektywnym wprowadzaniem Krajowej Sieci Onkologicznej.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.