KRS 0000358654

Na konkrety pacjenci muszą poczekać do września – wnioski z debaty przedwyborczej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Podniesienie publicznych nakładów na ochronę zdrowia, wzmocnienie wczesnej diagnostyki, wyjście poza resortową strukturę państwa – takie propozycje składali przedstawiciele partii i środowisk politycznych podczas debaty przedwyborczej dotyczącej ochrony zdrowia. Wczorajsze spotkanie, zorganizowane przez nas i inne organizacje pacjentów z całego kraju dowiodło, że na konkretne propozycje zmian w systemie należy poczekać przynajmniej kilka tygodni.

Debatę otworzyło wystąpienie Marii Libury, eksperta Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, dotyczące nierówności w zdrowiu. Bazując na raportach instytucji publicznych wykazała, że to determinanty społeczne wpływają w największym stopniu na dostęp do publicznej ochrony zdrowia. Jak wskazują raporty NIZP-PZH różnica w średniej długości życia pomiędzy osobami z wykształceniem zawodowym i wyższym to nawet 12 lat.

W późniejszej debacie wzięli udział przedstawiciele pięciu partii i środowisk politycznych. Na zaproszenie nie odpowiedziały Zjednoczona Prawica oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej. W trakcie debaty Tomasz Grodzki, reprezentujący Platformę Obywatelską, zapowiedział skierowanie całości wpływów z akcyzy od tytoniu i alkoholu, na finansowanie ochrony zdrowia. Za priorytet uznał konieczność odbiurokratyzowania personelu medycznego. Jakub Stefaniak, rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego, przypomniał o pakiecie ustaw, złożonych do laski marszałkowskiej w tej kadencji Sejmu. Określają on zwiększenie wydatków publicznych na ochronę zdrowia oraz zapewnienie dostępności świadczeń, przede wszystkim diagnostyki i rehabilitacji. Jerzy Kozłowski (Kukiz’15) zwracał uwagę przede wszystkim na rolę wczesnej diagnostyki, proponując powrót do realizacji zadań w ramach badań pracowniczych. Postulował także wprowadzenie edukacji zdrowotnej w szkołach. Zdaniem Jerzego Przystajko, reprezentującego Lewicę Razem, kluczem do poprawy sytuacji jest podniesienie wydatków na ochronę zdrowia, uregulowanie wsparcia zawodów niemedycznych oraz wprowadzenie opieki farmaceutycznej. Dariusz Standerski (Wiosna Roberta Biedronia) potwierdził deklarację o podniesieniu nakładów publicznych do poziomu 7,2% PKB. Zaproponował pełną cyfryzacją tej dziedziny oraz ścisłą koordynację z polityką społeczną.

Wraz z organizacjami pacjenckimi planujemy kolejną debatę we wrześniu, podczas której dokonana zostanie analiza programów wyborczych poszczególnych komitetów. Zapis wtorkowego spotkania jest dostępny pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=aV3kTYhc_Hk

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.