Alivia razem z organizacjami pacjenckimi oraz Federacją Przedsiębiorców Polskich apeluje do Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego, o natychmiastowe zmiany w ustawie o Funduszu Medycznym, podjęcie działań naprawczych dotyczących przejrzystości podejmowania decyzji wydatkowania środków publicznych, niezwłoczne przekazanie niewykorzystanych środków w formie dotacji do Narodowego Funduszu Zdrowia oraz nowelizację przepisów.
Ignorowania potrzeb pacjentów
Przedstawienie projektu ustawy o Funduszu Medycznym stanowiło realizację zapowiedzi Prezydenta RP, którego celem było zwiększenie finansowania publicznego na ochronę zdrowia, poprawa sytuacji pacjentów z chorobami rzadkimi oraz chorych onkologicznych. Dodatkowe środki miały również służyć rozwojowi projektów związanych z profilaktyką zdrowotną oraz wdrażaniem projektów infrastrukturalnych. Według publicznie dostępnych informacji, pomimo niemal roku od wejścia w życie ustawy, odsetek wykorzystanych środków pozostaje wyjątkowo niski.
Niewykorzystanie ponad 6 mld złotych w świetle niezaspokojonych potrzeb zdrowotnych pacjentów jest sytuacją niezrozumiałą.
Na dzisiaj wprowadzenie ustawy o Funduszu Medycznym doprowadziło do ograniczenia finansowania świadczeń opieki zdrowotnej przez NFZ, a co za tym idzie – ignorowania potrzeb pacjentów oczekujących dostępności świadczeń oraz odpowiedniego standardu terapeutycznego.
Oczekujemy działań!
Apelujemy o natychmiastowe podjęcie następujących działań:
Dodaj chorym odwagi!
Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.
- natychmiastowe, wielokrotne zwiększenie (względem planu finansowego Funduszu na 2021 r.) środków pozostających w dyspozycji subfunduszu profilaktyki zdrowotnej oraz wdrożenie rozwiązań służących wydatkowaniu tych środków;
- przedstawienie opinii publicznej informacji o podziale środków pomiędzy subfundusze oraz poddanie konsultacjom publicznym strategii wydatkowania środków w ramach poszczególnych subfunduszy;
- przeznaczenie środków Funduszu Medycznego niewykorzystanych w 2020 r. i 2021 r. na dotację celową do Narodowego Funduszu Zdrowia na zwiększenie dostępności świadczeń opieki zdrowotnej;
- rozpoczęcie prac nad projektem nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym w celu zapewnienia maksymalnego pozytywnego efektu tego rozwiązania dla systemu ochrony zdrowia.
Lista sygnatariuszy (w kolejności alfabetycznej):
- Federacja Przedsiębiorców Polskich
- Fundacja MY Pacjenci
- Ogólnopolska Federacja Onkologiczna
- Fundacja Omealife – rak piersi nie ogranicza
- Fundacja Onkocafe – Razem Lepiej
- Fundacja Onkologiczna Alivia
- Fundacja „Pokonaj raka”
- Fundacja Rak’n’Roll – Wygraj Życie!
- Stowarzyszenie Neurofibromatozy Polska
- Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny
- Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO
- Porozumienie Organizacji Kardiologicznych
- Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce
- Polskie Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Serca
- Fundacja Serce Anielki
- Stowarzyszenie Metalowych Serc
- Fundacja Serce Dziecka
- Stowarzyszenie Marfan Polska
- Stowarzyszenie Przeszczepionych Serc
- Stowarzyszenie Operowanych na Serce
- Stowarzyszenie Osób Po Przeszczepie Serca Nowe Serce
- Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS.
Sygnatariusze niniejszego apelu deklarują wolę współpracy przy pracach nad wdrożeniem niezbędnych rozwiązań.
Treść pisma skierowanego do Ministra Zdrowia jest dostępna tutaj.