Pacjenci walczą o życie, a minister zdrowia obiecuje budynki

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Rada Ministrów zadecydowała o wdrożeniu programu rewitalizacji Centrum Onkologii w Warszawie, a minister zdrowia Łukasz Szumowski, podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Opolu, obiecał miliard złotych na najnowocześniejsze centrum onkologii w Europie. „To całkowite niezrozumienie potrzeb pacjentów” – alarmuje Agata Polińska, Wiceprezes Fundacji.

Wciąż brakuje wizji poprawy systemu opieki onkologicznej w Polsce. Wobec dramatycznej sytuacji tej dziedziny, z którą każdego dnia mierzą się tysiące pacjentów oraz w reakcji na ostatnie obietnice z kampanii wyborczej, apelujemy do premiera Mateusza Morawieckiego o prezentację spójnej i wiarygodnej strategii poprawy systemu.

Ministerstwo Zdrowia bez oparcia w twardych danych

Resort zdrowia od niemal dwóch lat proponuje zmiany w systemie opieki onkologicznej, których celem jest spełnienie oczekiwań środowiska skupionego wokół nielicznych centrów onkologii. Przykładem tego działania jest wdrożenie pilotażu sieci onkologicznej, który zostanie w najbliższych dniach rozszerzony o kolejne dwa województwa. Narodowy Fundusz Zdrowia nie opublikował jednak żadnych wyników pilotażu, mimo jednoznacznych zobowiązań wynikających z rozporządzenia. „Oznacza to, że pomimo deklaracji resortu zdrowia o podejmowaniu decyzji w oparciu o jakość i twarde dane, zobowiązanie to jest traktowane wyjątkowo selektywnie” – pisze Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Alivia, w piśmie skierowanym do Ministra Zdrowia.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Budynki leczą raka?

Fundacja krytycznie odnosi się do decyzji o dofinansowaniu budowy nowej siedziby stołecznego Centrum Onkologii, gdzie powstanie m.in. ośrodek do protonoterapii oraz wielopoziomowy parking.

„Szczególnie zaskakująca jest potrzeba tworzenia nowego ośrodka protonoterapii, gdy potencjał tego w Bronowicach nie jest w pełni wykorzystany. Zarówno z moich doświadczeń jako pacjentki onkologicznej, jak i informacji, które otrzymujemy od chorych z całego kraju, wynika dobitnie, że budynki nie leczą. Jeden nowy ośrodek w niemal czterdziestomilionowym kraju nie sprawi, że wskaźniki 5-letnich przeżyć w Polsce podniosą się (…) Ograniczenie reformy opieki onkologicznej do budowy nowej siedziby Centrum Onkologii w Warszawie odbieramy jako dowód całkowitego niezrozumienia potrzeb polskich pacjentów.” – pisze Agata Polińska.

Lista zarzutów i zaniechań wobec resortu jest długa, możemy wymienić m.in.: demontaż systemu badań przesiewowych, wielotygodniowy czas oczekiwania na rozpoznanie histopatologiczne, długi czas oczekiwania na badania obrazowe, które w trybie pilnym wynoszą średnio ponad 60 dni. Przypominamy też, że nakłady na budżet refundacyjny są o ponad miliard złotych niższe niż wynika to z dokumentu rządowego. Dane zbierane na portalu Oncoindex wskazują, że chorzy nie mają dostępu do blisko połowy opcji terapeutycznych zalecanych przez międzynarodowe towarzystwa naukowe. Ostatnie publikacje prasowe alarmują, że Narodowy Fundusz Zdrowia ma nawet problemy z opłacaniem refundowanych terapii.

Wobec tragicznej sytuacji polskiej onkologii domagamy się niezwłocznej korekty podjętych decyzji oraz podania do publicznej wiadomości planu rozwoju opieki onkologicznej, zorientowanej na poprawę losu polskich pacjentów.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.