Ponad pół tysiąca pacjentów dojechało bezpiecznie na leczenie!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Choć wszyscy powoli uczymy się funkcjonowania w nowej rzeczywistości, wciąż trwa epidemia COVID-19. Chorzy na raka nadal boją się o swoje życie i zdrowie. Dlatego Alivia cały czas prowadzi kampanię ONKOOBRONA #CZASWALKI i zapewnia pacjentom dojazd do ośrodków medycznych za pomocą bezpłatnych taksówek ONKOTAXI.

Pacjenci onkologiczni z obniżoną odpornością to grupa wyjątkowo narażona na zachorowania wirusowe. Zachowanie rygoru higienicznego oraz dystansu społecznego to dla nich kluczowa kwestia. Dlatego Fundacja Alivia, w ramach kampanii społecznej ONKOOBRONA #CZASWALKI działa, by chronić pacjentów podczas procesu leczenia i na co dzień. W tym tygodniu Alivia przekaże ponad 30 000 maseczek i przyłbic najbardziej potrzebującym oddziałom onkologicznym. Maseczki trafią też do podopiecznych Fundacji. Alivia zapewnia również darmowy i bezpieczny transport do ośrodków onkologicznych wszystkim chorym na raka na terenie całej Polski – ONKOTAXI. Od 6 kwietnia do 12 maja z bezpłatnych przejazdów skorzystały już 664 osoby. Jedna z nich, Pani Agnieszka Kuźma powiedziała nam:

Jestem podopieczną innej fundacji. Gdy dowiedziałam się, że Alivia pomaga wszystkim chorym, poczułam się ogromnie zaopiekowana, bezpieczna, byłam spokojna i ogromnie wdzięczna za pomoc. To niesamowite, jak szybko Alivia zareagowała na nasze problemy podczas epidemii i zorganizowała tak potrzebną akcję! Jechałam do Centrum Onkologii dwa razy – wykonać badania scyntygrafii kości oraz na wizytę kontrolną. Nie mam samochodu i musiałabym wydać kolejne środki na taksówkę, a sam wykup leków po wizycie kosztował mnie ponad 300 zł. Dlatego taka akcja to coś pięknego.

Pod szyldem ONKOTAXI odbyło się już 1 218 kursów do i z ośrodków onkologicznych. Najdłuższy z nich liczył 1 106 km. Pani Bożena, która podróżowała do Mazowieckiego Szpitala w Wieliszewie, bardzo pozytywnie oceniła sam przejazd.

Samochód był czyściutki, a kierowca uprzejmy. Wcześniej na chemioterapię jeździłam pociągiem i podmiejskim autobusem. W czasie pandemii na wizyty podwozi mnie rodzina, znajomi, czy koleżanki córki, ale w tym momencie nie mieli takiej możliwości. Muszę angażować dużo ludzi, korzystać z pomocy innych. To trudne. Na następne podanie też chętnie skorzystam z ONKOTAXI.

Samochody pokonały już 60 901 kilometrów, a taksówkarze spędzili w nich łącznie 977 godzin. Podopieczna Fundacji Alivia, Pani Dorota Głowacka z Bydgoszczy, tak opisała swój kurs:

Kierowca był bardzo życzliwy, pytał o moje samopoczucie i przez całą drogę siedział w maseczce, choć dzieliła nas szyba. Czekał na mnie pod szpitalem, aż wizyta się skończyła i kursem powrotnym wróciliśmy do Bydgoszczy. Dotychczas jechałam najpierw autobusem na dworzec, następnie pociągiem do Warszawy, a potem tramwajem do kliniki. Dzięki ONKOTAXI podróż była dużo krótsza i bardzo wygodna.  

W ramach akcji ONKOTAXI każdy chory na nowotwór złośliwy może zgłosić prośbę o transport do i z ośrodka leczenia, szpitala czy przychodni. Wystarczy wypełnić i wysłać formularz dostępny na stronie http://www.alivia.org.pl/onkotaxi.

Kampania ONKOOBRONA #CZASWALKI i tak duża pomoc dla chorych nie byłaby możliwa bez hojnego wsparcia darczyńców. To dzięki Bristol Myers Squibb i Janssen Cilag Polska Alivia rozwinęła działania na tak szeroką skalę. Wsparcie Banku BNP Paribas pozwoliło na ich kontynuację. Mazda Polska użyczyła swojej floty aut. Dzięki temu w ramach akcji możliwe są również kursy na dalekich dystansach. Roche Polska również wspiera kampanię, poprzez organizację webinaru dla pacjentów onkologicznych. Teraz do grona partnerów kampanii ONKOOBRONA #CZASWALKI dołączyło Nationale-Nederlanden oraz korporacja iTaxi.

Jesteśmy firmą, dla której ochrona zdrowia i wsparcie osób z chorobami nowotworowymi jest szczególnie ważnym aspektem działalności, który realizujemy od lat. Zdajemy sobie sprawę, że w obecnej sytuacji pacjenci onkologiczni są grupą szczególnie narażoną. Dlatego mamy nadzieję, że akcja pomoże im w uzyskaniu bezpiecznego dostępu do leczenia oraz pozwoli zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem.

Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy Nationale-Nederlanden.

W Polsce mamy co najmniej milion osób z chorobami nowotworowymi. Dla nich podróż na wizytę lekarską czy badanie w czasie pandemii wiąże się z dużym ryzykiem i stresem. Włączamy się do akcji, bo mamy świadomość jak bardzo ci pacjenci potrzebują wsparcia. Mamy wszelkie możliwości, żeby ułatwić im powrót do zdrowia. Nasze taksówki posiadają specjalne przesłony, które oddzielają kierowcę od pasażera, pojazdy są wyposażone także w płyny dezynfekujące. Ponadto ozonujemy pojazdy, a taksówkarze są przeszkoleni w zakresie bezpieczeństwa. To wszystko znacząco zwiększa bezpieczeństwo poruszania się pasażerów. Dopóki będzie potrzeba, będziemy wspierać akcję.

Jarosław Grabowski, CEO iTaxi.

 Kampanię ONKOOBRONA współfinansują także darczyńcy indywidualni. Prawie 300 osób wpłaciło środki na zbiórkę prowadzoną na portalu facebook. Udało się zebrać niemal 30 000 zł na zakup środków ochronnych i bezpieczne przejazdy. Zbiórka cały czas trwa.

W imieniu wszystkich zmagających się z chorobą nowotworową serdecznie dziękuję za to, że w tym trudnym czasie wspierają Państwo nasze działania. Wierzymy, że moc tkwi w ludziach oraz ich solidarności. I nawet jeśli przychodzi nam walczyć z rakiem i wirusem jednocześnie – działając razem walczymy skuteczniej.

Agata Polińska, prezes Fundacji Alivia.  

Nie moglibyśmy działać bez wsparcia naszych Darczyńców. Pomóż nam działać dalej!

monster-aim-1.png

 

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Program Skarbonka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.