Przełomowe decyzje refundacyjne szansą dla tysięcy pacjentów onkologicznych – informacje prasowe

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia opublikowało ostateczną wersję majowej listy refundacyjnej. Resort zdecydował o daleko idących zmianach w schemacie refundowanego leczenia raka płuca. Organizacje pacjenckie apelowały od dawna o wprowadzenie tych zmian. Nowe opcje terapeutyczne otrzymają również chorzy z rakiem nerki oraz chłoniakami. To bardzo dobre wieści dla wielu chorych – mówi Agata Polińska, Wiceprezes Fundacji Onkologicznej Alivia i dodaje – Jednak nie czas otwierać szampany. Cały czas prawo tysięcy polskich pacjentów do leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną jest łamane każdego dnia.

W ostatnich miesiącach wielokrotnie eksperci medyczni oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich zwracali uwagę na wyjątkowe zapóźnienia w zwiększaniu dostępu do terapii raka płuca. Jest to najczęściej występująca choroba nowotworowa w Polsce o bardzo złym rokowaniu. W ostatnich latach nauka pozwoliła na przełom w leczeniu tej choroby, dzięki nowym lekom pacjenci z zaawansowaną choroba mogą żyć nawet dwukrotnie dłużej. Dotychczas polscy chorzy nie mieli szans na takie leczenie. Od 1 maja sytuacja ulegnie zmianie. Pozytywne decyzje dotyczą również raka nerki oraz chłoniaka Hodgkina, zapewniając chorym możliwości leczenia dotychczas niedostępne.

Niestety, potrzeby wielu grup pacjentów są niezaspokojone. Obecnie wspieramy ponad 300 osób z całego kraju, którym pomagamy zbierać środki na leczenie nierefundowane. Ponad połowa środków z ponad 4 mln zł, które przekazaliśmy na wydatki związane z leczeniem w 2017 r. to były właśnie wydatki na farmakoterapię – zauważa Agata Polińska – Po raz pierwszy od dawna widzimy, że w Ministerstwie Zdrowia są osoby przekonane o tym, że pacjenci w Polsce potrzebują nowoczesnego leczenia. Należy jednak zapewnić im środki pozwalające na kolejne dobre decyzje.

W grudniu ubiegłego roku kilkanaście organizacji pacjenckich zaapelowało do rządu o nowelizację planu finansowego NFZ na 2018 r. oraz ustalenie zasady przeznaczenia 17% środków na budżet refundacyjny. W odpowiedzi resort zdrowia odpowiedział, że pracuje nad przepisami, które mogłyby zapewnić stabilny wzrost wydatków refundacyjnych. Ich uchwalenie byłoby szansą dla kolejnych grup pacjentów z chorobami onkologicznymi, w tym hematoonkologicznymi. W maju ma odbyć się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia z przedstawicielami pacjentów w tej sprawie.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pacjenci powinni mieć dostęp do nowych terapii od 1 maja. Fundacja Alivia prosi o kontakt wszystkich chorych oraz ich rodziny w przypadku problemów w dostępie do terapii.

Dzisiaj przesłaliśmy do Ministerstwa Zdrowia list gratulacyjny, który jest dostępny pod tym linkiem.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.