KRS 0000358654

Rzecznik Praw Pacjentów popiera apel o finansowanie rejestrów medycznych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Zaledwie dwa dni po przesłaniu prośby o poparcie Rzecznik Praw Pacjenta, Pan Bartłomiej Chmielowiec wystąpił do Minister Finansów z poparciem apelu organizacji pacjentów onkologicznych o finansowanie rejestrów medycznych. Pisaliśmy o tym tutaj: https://www.alivia.org.pl/w-projekcie-ustawy-budzetowej-nie-ma-pieniedzy-na-rejestry-medyczne-organizacje-pacjentow-apeluja-minister-finansow/

Bartłomiej Chmielowiec napisał m.in., że „zapewnienie pacjentom przestrzegania ich praw, w tym w szczególności prawa do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej, czy udzielanych z należytą starannością, zależne jest nie tylko od działań indywidualnych podmiotów leczniczych, ale również od strategii działania organów uprawnionych do wpływu na politykę zdrowotną. W związku z powyższym, niniejszym chciałbym podkreślić, iż w pełni podzielam motywy wystąpienia skierowanego do Pani Minister przez organizacje pacjentów. Dla systemu ochrony zdrowia ukierunkowanego na jakość i wysoką skuteczność świadczeń, rejestry medyczne stanowią niezbędne nowoczesne narzędzie zarządzania.”

Pełna treść wystąpienia do przeczytania tutaj.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.