Badaj piersi – to naprawdę jest proste!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Samobadanie powinno stać się nawykiem każdej kobiety już po 20 urodzinach. Warto wykonywać je regularnie, co miesiąc, do końca życia! Najlepiej robić je między szóstym a dziewiątym dniem cyklu. Idealnie byłoby robić je zawsze tego samego dnia. Po menopauzie samobadanie można wykonywać raz w miesiącu, np. w pierwszą sobotę.

Samobadanie nie jest skomplikowana i zajmuje raptem parę minut.

  • Zrób to! Przed lustrem lub pod prysznicem, bo na namydlonej skórze łatwiej jest wyczuć zmiany.
  • Popatrz! Sprawdź, czy piersi i brodawki nie zmieniły swego kształtu.
  • Dotknij! Ściśnij brodawki i sprawdź, czy nie wycieka z nich wydzielina.
  • Kręć! Delikatnie naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kręgi wokół piersi, szukając zgrubień lub guzków.
  • Nie zapomnij o pachach! Kontroluj, czy węzły chłonne  nie są powiększone, czy nie ma wyczuwalnych zgrubień.
  • Wykonuj badanie co miesiąc!

Choć należy zaufać swoim odczuciom, nie warto wyciągać pochopnych wniosków. Nie każdy guzek w piersi to nowotwór, około 80% zmian to zmiany łagodne! Jednak każdą zmianę, która budzi niepokój, należy możliwie szybko skonsultować z lekarzem, np. rodzinnym, ginekologiem lub ze specjalistą z centrum chorób piersi.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Badaj się, by ze spokojem spojrzeć w lustro. Nie żyj w niepewności. Bądź pewna, że jesteś zdrowa!

Agata Polińska, założycielka Fundacji Alivia, chora na raka piersi.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.