Spotkanie z Ministrem Zdrowia dot. szczepień przeciw COVID-19

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Organizacje pacjentów zrzeszone w Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej, do których należy, obok Alivii szereg wiodących organizacji onkologicznych m.in. Fundacja OnkoCafe Razem Lepiej, Fundacja Rak’n’Roll. Wygraj Życie!, Stowarzyszenie Neurofibromatozy Polska Alba Julia, Fundacja „Pokonaj raka”, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Fundacja Omealife-Rak Piersi Nie Ogranicza, spotkały się 19 lutego Ministrem Zdrowia Adamem Niedzielskim oraz Minister Anną Goławską.

Rozmawialiśmy o kryteriach kwalifikacji do priorytetowego szczepienia przeciw COVID-19 wśród pacjentów onkologicznych. Niestety, ze względu na trudną sytuację z dostępnością do szczepionek kryteria kwalifikacji do grup priorytetowych nie zostaną w najbliższym czasie rozszerzone. 

Jak zaznaczały organizacje pacjenckie – część chorych nadal pozostaje bez dostępu do szczepień, choć należą do grupy najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo z powodu możliwego zachorowania.

W nawiązaniu do rozmów Fundacja przedstawiła Ministrowi pismo zawierające rekomendacje dotyczące zmian kryteriów kwalifikacji do szczepień przeciw COVID-19 oraz przegląd literatury dotyczącej najwyższej śmiertelności wśród chorych.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.