Sprawozdanie Narodowej Strategii Onkologicznej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

8 lipca odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia, na którym przedstawiono sprawozdanie za rok 2020 funkcjonowania Narodowej Strategii Onkologicznej. Sprawozdanie wygłaszał Minister Zdrowia, Adam Niedzielski. Z ramienia Alivii brała w nim udział Agata Polińska, wiceprezes Fundacji. 

Na spotkaniu przedstawiono poziom realizacji zadań, jakie miała spełniać Narodowa Strategia Onkologiczna. W naszej opinii zabrakło tam informacji o realizacji celów ujętych w ustawie o Strategii. 

Przypominamy, że nadrzędnym celem Strategii jest wzrost odsetka osób przeżywających 5 lat od zakończenia terapii onkologicznej. Ta definicja jest niespójna z definicją przeżyć 5-letnich ( 5-year survival rate) uznaną międzynarodowo, m.in. przez National Cancer Institute, jako 5-letnie przeżycia od momentu rozpoczęcia leczenia. 

Zdefiniowanie celu w taki sposób, w jaki zostało to zapisane w Narodowej Strategii Onkologicznej automatycznie powoduje, że wyklucza ona pacjentów leczonych przewlekle, aż do śmierci. Strategia obejmuje tylko część pacjentów, których leczenie jest nastawione radykalne. 

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

W Strategii nie ma ujętej również wartości bazowej oraz wartości docelowej tego wskaźnika. De facto nie wiemy, od jakiego punktu zaczynamy i do jakiej wartości dążymy.

Przypominamy też, że w latach 2006-2019 był prowadzony Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych, na który co roku przeznaczano 250 milionów złotych. Niestety w ciągu 13 lat żaden z założonych celów nie został zrealizowany. W związku z tym program został przekształcony w Narodową Strategię Onkologiczną.  

Jak odpowiedział przewodniczący Komisji: Trudno po roku czy po dwóch ocenić poziom przeżywalności 5-letnich, będziemy mogli to ocenić za 3 lata. Wtedy możemy ocenić czy ten program będzie przynosił efekty. 

Jak powiedział Minister Zdrowia: Cele zapisane w taki sposób zostały przyjęte przez autorytety i ekspertów. Jeśli tylko będziemy mogli się z tych celów rozliczyć, zapewniam, że się rozliczymy. 

To oznacza, że po roku realizacji Narodowej Strategii Onkologicznej nie jest możliwa ocena czy realizuje ona cele zapisane w ustawie, do których realizacji została powołana. 

Całość spotkania Sejmowej Komisji Zdrowia dostępna tutaj.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.