Światowy List w sprawie COVID i raka

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Ponad 320 międzynarodowych, krajowych i regionalnych organizacji onkologicznych na całym świecie, w tym European Cancer Patient Coalition (ECPC), Association of Community Cancer Centers (ACCC), Union for International Cancer Control (UICC) i European Cancer Organization (ECO) zainicjowały wspólny List w sprawie COVID-19 i raka.

Nasza Fundacja dołącza do inicjatywy. List jest rozpowszechniany wśród decydentów na całym świecie, a także w Polsce.

Koronawirus przyniósł cierpienie wszystkim, ale w szczególności wywarł głęboki wpływ na osoby wcześniej dotknięte innymi chorobami, w szczególności rakiem, we wszystkich krajach na całym świecie. Epidemia przyniosła poważne problemy w diagnostyce i leczeniu obecnych i przyszłych pacjentów onkologicznych, zakłócając badania przesiewowe w kierunku raka oraz opóźniając jego leczenie.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Organizacje onkologiczne są świadome ogromnej presji, pod jaką obecnie znajdują się systemy opieki zdrowotnej. Konieczne jest natychmiastowe zajęcie się opieką onkologiczną, aby wesprzeć rządy w ich wysiłkach na rzecz pomocy chorym na raka na całym świecie. Jesteśmy gotowi na bliższą współpracę z decydentami, aby poprawić sytuację.

wyjaśniła Jacqueline Daly, Sekretarz Rady ECPC.

Globalna kampania na temat wspólnego Listu w sprawie COVID-19 i raka ma na celu zgromadzenie odpowiednich interesariuszy i żądania od rządów, aby dokonały zmian, poprzez stwierdzenie „Jestem zaangażowany i będę inwestować w zapobieganie, wczesną diagnostykę i leczenie raka”.

Zapraszamy do lektury! Pełna treść listu tutaj.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.