KRS 0000358654

Uchodźcy potrzebują pomocy w tłumaczeniu dokumentacji medycznej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Obecnie jedną z największych trudności, z jakimi mierzą się ukraińscy pacjenci onkologiczni, jest tłumaczenie dokumentacji medycznej na język polski. Dlatego Onkofundacja Alivia wspólnie z Exfluency – platformą opartą na społecznościach – uruchamia bezpłatny serwis do tłumaczenia dokumentacji medycznej uchodźców z Ukrainy, którzy wymagają pilnego leczenia. 

“Wśród uchodźców z Ukrainy znajdują się również chorzy na raka dla których priorytetem jest zachowanie ciągłości leczenia. Dostęp do szybkiego i sprawnego serwisu tłumaczenia dokumentacji medycznej powinien skrócić proces podejmowania decyzji terapeutycznych przez lekarzy w Polsce.” – mówi Joanna Frątczak-Kazana, menadżerka ds. programów pomocowych Onkofundacji.

Poszukujemy wolontariuszy specjalizujących się w tematyce opieki zdrowotnej
w celu edytowania przetłumaczonych maszynowo dokumentów z języka ukraińskiego na polski i/lub angielski. Średnio tylko 11 słów na 100 wymaga zmiany.
Ale często to właśnie te 11 słów odgrywa kluczową rolę w postawieniu trafnej diagnozy czy dobraniu odpowiedniego leczenia.


Jeśli chcesz nam pomóc i masz doświadczenie w tłumaczeniu terminologii medycznej, zgłoś się przez formularz: https://grnh.se/e42cdc854us.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.