Wizyta studyjna w ramach programu Obywatele dla Demokracji

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

bartosz i agata polińscy z przedstawicielkami organizacji krafturFundacja Alivia pozyskała dotację na przygotowanie dwustronnego projektu partnerskiego w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

W ramach dotacji, w dniach 15-19.12.2013 roku została zrealizowana wizyta studyjna przedstawicielek organizacji pozarządowej Kraftur z Islandii, jednego z państw-darczyńców, w fundacji Alivia w Warszawie.

Kraftur Cancer Foundation, mająca siedzibę w Reykjaviku to organizacja działająca na rzecz młodych ludzi dotkniętych chorobą nowotworową. Organizacja jest zrzeszona w Icelandic Cancer Association. Kraftur Cancer Foundation na wizycie studyjnej reprezentowały Członkinie Zarządu Kraftur Foundation – Salvör Sæmundsdóttir oraz Hlín Rafnsdóttir.

Fundacja Alivia złożyła wstępny wniosek o grant w ramach programu Obywatele dla Demokracji w obszarze kontroli obywatelskiej dostępności badań obrazowych w ramach publicznej opieki zdrowotnej, w pierwszym naborze wniosków o granty na projekty tematyczne. Wniosek został pozytywnie oceniony, a fundacja Alivia wraz z Partnerem z Islandii zostali zaproszeni do złożenia wniosku pełnego.

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Celem zrealizowanej wizyty studyjnej było wspólne przygotowanie wniosku pełnego o dofinansowanie w ramach programu Obywatele dla Demokracji w obszarze kontroli obywatelskiej.

agata polińska z przedstawicielkami organizacji kraftur

Agenda zrealizowanej wizyty studyjnej:
15.12.2013:
– przelot na trasie Reykjavik – Warszawa.

16.12.2013:
– przedstawienie organizacji oraz otoczenia, w którym działają,
– dzielenie się dobrymi praktykami i doświadczeniami obydwu organizacji,
– przedstawienie działań oraz form pomocy oferowanych przez Alivię i Kraftur,
– dzielenie się sukcesami, strategiami działania I pozyskiwania środków na działaność,
– przedstawienie planów na przyszłość.

17.12.0213:
– wprowadzenie do projektu „ Kolejkoskop – kontrola dostępności badań obrazowych w publicznej opiece zdrowotnej”,
– omówienie zadań, podziału i zakresu obowiązków, podjęcie finalnych decyzji przy planowaniu projektu,
– dyskusja nad budżetem.

18.12.2013:
– podsumowanie wniosków i ustaleń z dnia 17.12.2013 r.,
– praca nad wnioskiem pełnym pełnego o grant w ramach programu Obywatele dla Demokracji w obszarze kontroli obywatelskiej.

19.12.2013:
– przelot na trasie Warszawa-Reykjavik.

agata i bartosz polińscy z przedstawicielkami organizacji kraftur

REZULTATY:

W wyniku zrealizowania wizyty studyjnej została podpisana Deklaracja partnerska stanowiąca porozumienie pomiędzy fundacją Alivia a Kraftur Foundation dotyczące kwestii związanych z wnioskiem o dofinansowanie i wspólną realizacją projektu „ Kolejkoskop – kontrola dostępności badań obrazowych w publicznej opiece zdrowotnej”.

Przedstawiciele obu organizacji mieli okazję się poznać, wymienić doświadczenia oraz kompetencje w zakresie aktywizacji obywatelskiej i monitoringu publicznego w obszarze zdrowia, zapoznać się z działaniami organizacji partnerskiej a także wspólnie wypracować rozwiązania przedstawione w pełnym wniosku o dotację na realizację programu tematycznego w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

bartosz poliński z przedstawicielkami organizacji kraftur

Projekt wizyty studyjnej został zrealizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Operatorem programu jest Fundacja im. Stefana Batorego oraz Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży.

Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej skierowanej przez Norwegię, Islandię i Lichtenstein do państw członkowskich Unii Europejskiej. Głównym zadaniem funduszy norweskich i funduszy EOG jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwami korzystającymi ze wsparcia.  Więcej informacji o programie na stronie: www.ngofund.org.pl

bartosz poliński z przedstawicielkami organizacji kraftur

loga partnerów

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Działaj teraz!

Moglibyśmy uniknąć zgonów ponad 30 tysięcy osób rocznie – 30 tysięcy naszych najbliższych, którzy mogliby żyć – gdyby dostęp do leczenia był na wyższym poziomie.

Podpisz petycję!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.