Dane w onkologii - raport
„Onkologia. W stronę polityki zdrowotnej opartej na danych. Rekomendacje dla Polski” to raport, który powstał w ramach projektu Dane, Wiedza, Decyzje. Głównym celem jest zaproponowanie zaleceń służących usprawnieniu systemu ochrony zdrowia w Polsce na podstawie analizy roli rejestrów danych, wytycznych klinicznych i protokołów leczenia w polskiej opiece onkologicznej.
Przeczytaj nasz raport dotyczący tworzenia polityk publicznych w dziedzinie onkologii: Dane, wiedza, decyzje. Polityka zdrowotna w onkologii oparta na danych. Gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?
Aktualności
O projekcie
Chorzy na raka w Polsce mają ograniczony dostęp do leczenia zgodnego ze współczesną wiedzą medyczną. Wyzwaniem jest brak mechanizmów zbierania i analizowania danych, które pozwalałyby efektywnie wykorzystywać posiadane środki. Wobec braku rejestrów nie ma wystarczającej wiedzy, ilu pacjentów jest diagnozowanych oraz leczonych, jaki jest przebieg oraz efekty terapii w zależności od jej rodzaju i ośrodka, przez który dany pacjent otoczony jest opieką. Nieefektywne programy badań przesiewowych w połączeniu z długim czasem oczekiwania na testy diagnostyczne i leczenie, a także rozdrobnione ścieżki opieki i problemy z dostępem do terapii można zaliczyć do barier we wczesnym wykrywaniu raka i skutecznym leczeniu. Odpowiednie wykorzystanie danych może z jednej strony usprawnić leczenie pacjenta, a z drugiej – uczynić system opieki zdrowotnej bardziej wydajnym i zrównoważonym.
Kierownictwo naukowe
prof. Piotr Wysocki
Onkolog kliniczny, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego — Collegium Medicum w Krakowie, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.
Maria Libura
Kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej
Program grantowy MSD
Program grantowy „MSD Oncology Grant” służy wsparciu projektów w obszarze polityki zdrowotnej, które stworzą platformę dialogu i przyczynią się do wdrożenia rozwiązań, dzięki którym możliwy będzie szerszy dostęp do innowacyjnej opieki onkologicznej.Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2018 roku i objęła 5 krajów: Japonię, Brazylię, Niemcy, Izrael i Wielką Brytanię. Do drugiej edycji zostały zaproszone: Polska, Hiszpania, Włochy, Korea, Argentyna i Kolumbia. Kapituła konkursu, umiejscowiona w Stanach Zjednoczonych, spośród kilku wartościowych i wysoko ocenionych propozycji zgłoszonych w Polsce, wybrała projekt Fundacji Alivia, którego głównym celem jest zaproponowanie zaleceń usprawnienia systemu zdrowia w Polsce na podstawie analizy roli rejestrów danych, wytycznych klinicznych i protokołów leczenia w polskiej opiece onkologicznej.