Narodowa Strategia Onkologiczna

NSO to wieloletni plan przyjęty w 2020r. na mocy rozporządzenia Rady Ministrów. Jego wdrożenie będzie miało istotny wpływ na jakość leczenia polskich pacjentów onkologicznych.

Kluczowe fakty

Listopad 2024
Opracowanie

Jak wynika z przygotowanego opracowania "Realizacja Narodowej Strategii Onkologicznej w latach 2020-2023 okiem organizacji pacjenckiej" do końca 2023 nie zakończono realizacji nawet połowy zadań zaplanowanych pierwotnie na lata 2020-2023. 

Maj 2024
Sprawozdanie

Prowadzimy aktywny monitoring i rozliczamy poziom realizacji zadań zawartych w Narodowej Strategii Onkologicznej (NSO) w oparciu o sprawozdanie.

Marzec 2024
Odtajnienie raportu

W odpowiedzi na nasz apel odtajniono Raport z prac Komitetu Sterującego do spraw monitorowania programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej.

Luty 2020
Uchwała Rady Ministrów

Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO) to program wieloletni na lata 2020-2030 wprowadzający kompleksowe zmiany w polskiej onkologii. 

Narodowa Strategia Onkologiczna

NSO wytycza kierunki rozwoju systemu opieki zdrowotnej w zakresie onkologii wskazując na 5 obszarów, które są kluczowe dla odwrócenia niekorzystnych trendów epidemiologicznych, poprawy skuteczności terapii onkologicznych i dostosowania rozwiązań systemowych do potrzeb pacjentów z chorobą nowotworową. My monitorujemy i rozliczamy z procesu realizacji zadań jednocześnie reprezentując potrzeby pacjentów.

Działania rzecznicze

Jesteśmy rzecznikiem osób chorych na nowotwory i występujemy przed ustawodawcami w ich imieniu. W ten sposób dążymy do nakłonienia ustawodawców do wprowadzenia zmian w systemie opieki zdrowotnej, które przyczynią się do poprawy sytuacji polskich pacjentów i zwiększenia skuteczności leczenia nowotworów.

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.