1,5% podatku dla Podopiecznych Onkozbiórki!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Czas rozliczeń podatkowych to gorący okres zarówno dla podatników, jak i Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) oraz ich Podopiecznych zbierających 1,5% podatku (dotychczas 1%). Również w naszej Fundacji w ramach programu Alivia Onkozbiórka dajemy pacjentom onkologicznym możliwość apelowania o wpłaty z 1,5% w ramach indywidualnej zbiórki. Postanowiliśmy zebrać szereg najważniejszych informacji o tym: czym jest 1,5%, kto i kiedy może go przekazać, jak zbierać i apelować o  wpłaty i kiedy Podopieczni Fundacji mogą z tych środków skorzystać. 

Dlaczego 1,5%, a nie 1% jak dawniej

Już od 2004 roku w prawie polskim istnieje możliwość odpisania 1% podatku na Organizacje Pożytku Publicznego. Jednak w 2022 roku, wraz z wprowadzeniem w życie Polskiego Ładu, nastąpiły znaczące zmiany, które zaniepokoiły organizacje, działające od lat w oparciu o przychody z tych środków. W następstwie Polskiego Ładu została znacząco podwyższona kwota wolna od podatku oraz nastąpiło obniżenie stawki podatku PIT. W związku z tym część podatników o niższych dochodach w ogóle nie przekazałaby dotychczasowego 1%, a pozostali zapłacą niższy podatek, co wpłynie na zmniejszenie kwoty odpisanej na OPP. W celu zrekompensowania strat, jakie poniosłyby OPP, Sejm zgodził się na podwyżkę z 1% do 1,5%.

Kto i kiedy może przekazać 1,5% podatku

1,5% podatku można przekazać wyłącznie na Organizacje Pożytku Publicznego, w tym też na poszczególnych ich Podopiecznych, tak jak w przypadku Programu Alivia Onkozbiórka. Aktualną listę OPP co roku publikuje Narodowy Instytut Wolności (tutaj). Natomiast prawo przekazania 1,5% przysługuje:

 1. podatnikom podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT-37),
 2. podatnikom opodatkowanym ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28),
 3. podatnikom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą i korzystającym z liniowej, 19-procentowej stawki podatku (PIT-36 lub PIT-36L lub PIT-38),
 4. emerytom i rencistom (wypełniając samodzielnie PIT-36 czy PIT-37 lub albo PIT-OP w latach ubiegłych, a informacje w nim podane są aktualne).

WAŻNE: 1,5% podatku nie mogą przekazywać osoby prawne, np. spółki, inne organizacje pozarządowe czy przedsiębiorstwa państwowe. 

Jesteś pacjentem onkologicznym?

Uzyskaj wsparcie dopasowane do Twoich potrzeb! Nie ma żadnego haczyka! Po prostu kliknij i sprawdź naszą ofertę.

O przekazanie 1,5% w można wnioskować, wypełniając:

 1. PIT-28 w terminie do końca kwietnia (termin został wydłużony w ramach Polskiego Ładu, w poprzednich latach do 28 lutego),
 2. PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 w terminie do końca kwietnia, 
 3. składając korektę jednego z zeznań, o których mowa powyżej, jeżeli została ona dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego

W 2023 roku wyjątkowo termin ostatniego dnia składania rozliczeń przypada na 2 maja, ponieważ 30 kwietnia wypada w niedzielę.

Jak apelować i zbierać środki z 1,5%

Podopieczni Fundacji, pacjenci onkologiczni, którzy założyli zbiórkę w programie Alivia Onkozbiórka mogą również apelować o wpłaty z 1,5% podatku. Aby środki trafiły bezpośrednio na zbiórkę wybranego Podopiecznego, podatnik musi spełnić 3 proste warunki:

 1. Prawidłowo oraz terminowo rozliczyć PIT.
 2. Wskazać w zeznaniu podatkowym Fundację Alivia jako organizację pożytku publicznego, której przekazuje 1,5% podatku.
  W celu ogólnym należy wpisać numeru KRS Fundacji Alivia: 0000358654. 
 3. Określić cel szczegółowy: Program Onkozbiórka – Imię, Nazwisko Podopiecznego, Nr Zbiórki.


Warto pamiętać o działaniach, jakie sami Podopieczni lub ich najbliżsi mogą podjąć, aby pozyskać w okresie rozliczenia 1,5% podatku:

 1. Korzystanie z gotowych szablonów ulotki, plakatu i obrazka 1,5%, dostępnych w panelu użytkownika Alivia Onkozbiórka. 
 2. Kontakt z firmami księgowymi z prośbą o zaproponowanie swoim klientom przekazania 1,5% na rzecz konkretnej zbiórki. Warto dostarczyć im ulotki lub plakaty z panelu użytkownika Alivia Onkozbiórki.
 3. Rozłożenie ulotek w dobrze widocznych miejscach w urzędach skarbowych i biurach rachunkowych.
 1. Udostępnienie w mediach społecznościowych (np. na Facebooku czy Instagramie) informacji o możliwości przekazania 1,5% – można do tego użyć gotowego szablonu obrazka z panelu użytkownika Alivia Onkozbiórki.
 2. Dzielenie się informacją z rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami. Wokół jest wiele osób, które chcą pomóc!

Kiedy można skorzystać ze środków

Od maja do lipca środki z 1,5% podatku są sukcesywnie przekazywane na rzecz OPP zgodnie ze wskazaniem w rozliczeniu podatkowym. Jednak dopiero z końcem września organizacje otrzymują od swoich Urzędów Skarbowych listy z celami szczegółowymi, na podstawie których środki mogą zostać przypisane na poszczególne cele. W związku z tym wpłaty trafiają do Podopiecznych w październiku.

Choć 1,5% podatku wydaje się niewielkim wsparciem, to dla wielu osób zebrane w ten sposób środki znaczą bardzo wiele.


Autorka: Aleksandra Ciompała – Koordynatorka ds programów pomocowych

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.