Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła terapię rzadkich guzów nadnerczy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła pierwszy lek o nazwie Azedra (iobenguane I 131) – radioaktywny środek leczniczy do stosowania dożylnego u pacjentów dorosłych, jak również młodzieży w wieku od 12. roku życia z rzadkimi guzami nadnerczy (guzami chromochłonnymi lub przyzwojakami), których niestety nie można usunąć chirurgicznie, ponieważ przekroczyły one pierwotne miejsce nowotworu i wymagają systemowej terapii przeciwnowotworowej.

Richard Pazdur, lekarz medycyny (MD), dyrektor Centrum Doskonałości Onkologii FDA i pełniący obowiązki dyrektora Biura Hematologii i Produktów Onkologicznych w Centrum Oceny i Badań Leków FDA stwierdził, że wielu pacjentów z ultra-rzadkimi nowotworami może być leczonych chirurgicznie lub miejscowymi terapiami, ale nie ma skutecznych systemowych terapii dla pacjentów, którzy doświadczają objawów związanych z nowotworem, takich jak wysokie ciśnienie krwi. Dodał również, że zatwierdzona terapia zmniejsza zdecydowanie zapotrzebowanie na leki, które obniżają ciśnienie krwi oraz zmniejsza jednocześnie rozmiar guza u niektórych pacjentów.

Pheochromocytomas (guzy chromochłonne) to rzadkie guzy gruczołów nadnerczy. Gruczoły te znajdują się tuż nad nerkami i wytwarzają hormony, w tym hormony stresu zwane epinefrynami (adrenalina) i noradrenaliną. Pheochromocytomas zwiększają produkcję hormonów wytwarzanych przez gruczoły nadnerczy, prowadząc między innymi do nadciśnienia i wielu innych dolegliwości, takich jak:

 • bóle głowy
 • drażliwość
 • poty
 • szybkie bicie serca
 • nudności oraz wymioty
 • utrata masy ciała
 • osłabienie
 • ból w klatce piersiowej
 • lęk

W sytuacji, gdy ten typ guza występuje poza gruczołem nadnerczy, nazywany jest paragangliomą (przyzwojakiem).

Dodaj chorym odwagi!

Pomagamy chorym na raka w finansowaniu terapii, konsultacji, badań i dojazdów do ośrodka leczenia, a także edukujemy i reprezentujemy pacjentów w debacie publicznej.

Skuteczność preparatu Azedra wykazano w pojedynczej, otwartej próbie klinicznej u 68 pacjentów. Okazało się, że u 17 pacjentów (25%) z 68 ocenianych udało się ograniczyć o 50% i więcej zużycie wszystkich leków hipotensyjnych przez okres co najmniej 6 miesięcy. Całkowitą odpowiedź nowotworu uzyskano w przypadku 15 (22%) uczestników danego badania.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi zgłaszanymi przez pacjentów otrzymujących lek Azedra w badaniach klinicznych były:

 • niski poziom białych krwinek (limfopenia)
 • nieprawidłowo niski poziom jednego z rodzajów białych krwinek (neutropenia)
 • mała liczba płytek krwi (małopłytkowość)
 • zmęczenie
 • niedokrwistość
 • nudności
 • zawroty głowy
 • nadciśnienie
 • wymioty

Azedra zawiera ostrzeżenie o narażeniu na promieniowanie, ponieważ jest radioaktywnym środkiem leczniczym. Inne ostrzeżenia i środki ostrożności obejmują między innymi ryzyko obniżenia poziomu krwinek (mielosupresji), niedoczynności tarczycy, zwiększenie ciśnienia krwi, niewydolność nerek lub uszkodzenia nerek i zapalenie płuc. Azedra może zaszkodzić rozwijającemu się płodowi; kobiety należy poinformować o potencjalnym ryzyku dla płodu. Narażenie na promieniowanie związane z przyjmowaniem leku Azedra może powodować również niepłodność u mężczyzn i kobiet.

Autor: Agata Ernst

Źródła:
 • www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnnouncements/ucm615155.htm
 • Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy – Arkadiusz Jeziorski, Jacek Jassem i inni. Wydawnictwo Via Medica, 2007.
 • Zarys chorób wewnętrznych – Julian Blicharski. Wydawnictwo PZWL, Warszawa 1980.
 • Leczenie ukierunkowane na cele molekularne w onkologii i hematoonkologii – Ewa Sierko, Marek Z. Wojtukiewicz, Wydawnictwo Via Medica, 2013.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Załóż zbiórkę!

Onkozbiórka

Zostań Podopiecznym Fundacji Alivia! Pacjenci onkologiczni często zmagają się nie tylko z chorobą, ale także z poważnymi problemami finansowymi.

Zbierz środki na leczenie!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (kolejkoskop.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.