Aktywność fizyczna poprawia wyniki leczenia onkologicznego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Wiele osób myśli, że w czasie leczenia onkologicznego trzeba unikać wysiłku i jedynie dużo odpoczywać. Tymczasem ruch dostosowany do możliwości pacjenta może zdziałać naprawdę wiele. Pomoże lepiej znosić leczenie, zmniejszyć skutki uboczne, a także poprawić samopoczucie. Dlaczego warto być aktywnym? Przeczytaj ten artykuł i obejrzyj film.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Ten artykuł przeczytasz w 2 minuty. Dowiesz się z niego:

Obejrzyj nasz film:

Ruch zmniejsza skutki uboczne leczenia

Ruch redukuje zmęczenie, które jest jednym z najczęstszych skutków chemioterapii i radioterapii. Regularne ćwiczenia wspierają przepływ krwi, co pomaga organizmowi lepiej regenerować tkanki. Dzięki temu mniej odczuwamy wyczerpanie. Ważne jest też wsparcie dla układu odpornościowego, a ćwiczenia poprawiają jego funkcjonowanie, co zmniejszać ryzyko infekcji w czasie leczenia.

Aktywność fizyczna poprawia kondycję psychiczną

Aktywność fizyczna pomaga redukować stres, lęk i depresję. Ruch wspomaga wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia, które poprawiają nastrój i pomagają utrzymać motywację do leczenia. Nawet prosty spacer przez kilka minut na świeżym powietrzu może naprawdę poprawić samopoczucie.

Ruch polepsza efekty leczenia

Wyniki badań pokazują, że ćwiczenia mogą poprawiać skuteczność terapii, takich jak chemioterapia i radioterapia. Dlaczego? Ruch zwiększa dotlenienie tkanek, co wspiera efektywność tych metod. Dodatkowo poprawia krążenie krwi, co wpływa na transport leków w organizmie, a to oznacza, że mogą one skuteczniej działać tam, gdzie są potrzebne.

Poznaj proste formy aktywności. Obejrzyj nasz film, aby je poznać

Pamiętajcie, każdy krok ma znaczenie. Ruch to zdrowie, także podczas leczenia onkologicznego. To oczywiste, że są takie dni, kiedy nie macie siły na nic, ale kiedy czujecie się lepiej, bądźcie aktywni nawet kilka minut.


Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego

scenariusz i nadzór produkcji: dr Joanna Neuhoff-Murawska, Fundacja Onkologiczna ALIVIA

W filmie udział wzięły:

Dziękujemy Rzecznikowi Prasowemu WszW w Gorzowie-Panu Pawłowi Trzcińskiemu za pomoc w organizacji nagrań.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.