Avastin i Sutent niewskazane w leczeniu raka piersi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Leczenie raka mające na celu zablokowanie wzrostu naczyń krwionośnych okazało się zwiększać liczbę nowotworowych komórek macierzystych w guzach piersi u myszy, co sugeruje możliwe wyjaśnienie dlaczego leki te nie prowadzą do wydłużenia okresu przeżycia  u chorych.

Leki Avastin i Sutent były niedawno postrzegana jako potencjalne metody leczenia raka piersi. Zmniejszały guzy, opóźniały progresję, jednak nie powstrzymywały nawrotów choroby i nie wydłużały ogólnego czasu przeżycia chorych.

Według nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Centrum Onkologii University of Michigan badanie to dostarcza wyjaśnienia dla tych wyników badań klinicznych, które wskazywały, że u kobiet z rakiem piersi antyangiogenne leki, takie jak Avastin mogą opóźnić czas do nawrotu nowotworu, ale nie mają wpływu na czas przeżycia pacjenta.

Naukowcy badali myszy leczone na raka piersi Avastinem (bewacizumab) i Sutentem (Sunitynib). Działanie obydwu leków polega na hamowaniu wzrostu i tworzenia się naczyń krwionośnych, czyli procesu angiogenezy. Naukowcy odkryli, że guzy leczonych tymi lekami wykształciły więcej komórek macierzystych raka. Komórki macierzyste nowotworu to niewielka liczba komórek w obrębie guza napędzająca wzrost guza i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych. Komórki te są często oporne na standardowe leczenie. Zarówno liczba komórek macierzystych raka i odsetek komórek macierzystych raka, które tworzą nowotwór wzrosła po leczeniu z każdym z tych powyższych leków.

Załóż zbiórkę na 1,5% podatku!

Pokryj koszty leków, badań, prywatnych konsultacji oraz dojazdów. Nie ma żadnego haczyka!

Naukowcy odkryli, że liczba komórek macierzystych raka wzrosła z powodu odpowiedzi komórkowej na środowisko ubogie w tlen, stan zwany niedotlenieniem. Byli nawet w stanie określić konkretne szlaki związane z niedotlenieniem, które aktywują komórki macierzyste raka.

Wyniki badania ukazały się online w Proceedings of the National Academy of Sciences Edition.

US Food and Drug Administration niedawno odwołała zgodę na leczenie Avastinem w raku piersi, chociaż lek ten został zatwierdzony do użytku w innych typach nowotworów. Odwołanie było odpowiedzią na wyniki badań klinicznych, które wykazały, że działanie leku było krótkotrwałe, rak piersi szybko się wznawiał i coraz bardziej inwazyjnie rozprzestrzeniał się w organizmie. W efekcie lek nie wydłużał ogólnego przeżycia chorych.

Obecne badania sugerują możliwość łączenia leków z kategorii antyangiogenezy z lekami inhibitującymi wzrost komórek macierzystych raka w celu zwiększenia korzyści z takiego leczenia. Naukowcy testują takie podejście u myszy i wstępne dane wyglądają obiecująco.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych u osób młodych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.