Co warto wiedzieć o HPV? Obejrzyj webinar

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

4 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV, którego inicjatorem jest Międzynarodowe Towarzystwo Brodawczaków. W ramach kampanii Porozmawiajmy o HPV zorganizowaliśmy webinar, którego celem było lepsze zrozumienie roli wirusa w powstawaniu nowotworów i profilaktyki infekcji.

Wirus HPV czyli wirus brodawczaka ludzkiego – brzmi groźnie, bo mało o nim wiemy. Czym grozi zarażenie? Czy zawsze powoduje raka? Za które nowotwory odpowiedzialny jest wirus HPV? Jak można się chronić przed zakażeniem? Na te i wiele innych pytań w trakcie webinaru odpowiedzieli prof. Krzysztof Nowosielski – ginekolog, onkolog oraz Aga Szuścik – Zięba – edukatorka, ekspertka patient experience.





Plan webinaru: 

20:00 Powitanie i wstęp – Agnieszka Dolna
20:05 „HPV okiem onkologa” – prof. Krzysztof Nowosielski 
20:35 „HPV z perspektywy pacjenta” – Aga Szuścik – Zięba
21:00  Wsparcie pacjentów onkologicznych Onkofundacji Alivia
21:15  Sesja pytań i odpowiedzi 
21:30  Zakończenie spotkania – Agnieszka Dolna

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Prelegenci:

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski
ginekolog, onkolog, seksuolog

W latach 2015-2018 prowadził Oddział Ginekologii i Położnictwa Śląskiego Instytutu Matki i Noworodka w Chorzowie, a okresie od 2018 – 2020 oddział Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Powiatowego w Czeladzi. Obecnie pełni obowiązki Ordynatora Oddziału Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach. Autor licznych publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych, recenzent w międzynarodowych czasopismach z zakresu położnictwa i ginekologii oraz medycyny seksualnej. Członek wielu towarzystw naukowych. Prywatnie jest amatorem podróży, miłośnikiem kina, a także smakoszem kuchni świata.

Aga Szuścik-Zięba,
edukatorka, ekspertka patient experience

Autorka książki „GinekoLOGICZNIE”, ekspertka fundacji SEXEDPL i szkoleniowczyni fundacji Rak’n’Roll. Prelegentka TEDx, jedna z 50 Śmiałych „Wysokich Obcasów”, laureatka Ofeminin Influence Awards 2023, posiadaczka wyróżnienia „Lider pacjentocentryzmu” nagrody im. Ewy Borek, absolwentka programu Open World (na zaproszenie Kongresu poznawała patient experience w USA). Prowadzi Wielką Listę Ginekologów i Ginekolożek, autorka bloga „Życie po raku”. Kreatywnie objaśnia ginekologię, profilaktykę onkologiczną i przechodzenie przez raka w mediach społecznościowych – prowadzi popularne konto edukacyjne na Instagramie. Co miesiąc przeprowadza samobadanie piersi online na żywo. Wykłada patient experience na studiach podyplomowych na dwóch uczelniach – ginekologom i fizjoterapeutom. Realizuje audyty placówek medycznych. Prowadzi szkolenia o profilaktyce w firmach i na wydarzeniach, spotyka się z kobietami i młodzieżą w ośrodkach kultury i wychowawczych. Z wykształcenia twórczyni – ukończyła studia fotograficzne i polonistyczne, doktorat robiła na Łódzkiej Filmówce. Tuż przed jego obroną dowiedziała się, że ma raka szyjki macicy. Przeszła dwa rzuty leczenia. Po diagnozie zrealizowała głośny projekt fotograficzny o swojej chorobie, „To się nie zdarza”. Autorka spotów, filmów, mini-poradników, podkastów, kampanii. Wszystko, co robi, także zawodowo, robi ze swoim mężem Maciejem Szuścikiem-Ziębą.

Webinar został zarejestrowany, a nagranie jest dostępne na naszym kanale youtube.

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.