EMA zatwierdza pierwszą terapię celowaną na rzadkiego raka nosogardzieli

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

25 lipca 2024 r. EMA przyjęła pozytywną opinię, zalecając przyznanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego Loqtorzi, przeznaczonego do leczenia raka nosogardzieli i raka płaskonabłonkowego przełyku.

Rak nosogardzieli (ang. NPC) to rodzaj agresywnego, rzadko występującego raka, który rozpoczyna się w górnej części gardła za nosem i w pobliżu podstawy czaszki. W Polsce stwierdza się około 150 nowych przypadków rocznie. Najczęściej chorują osoby między 15 a 25 rokiem oraz po 45 roku życia. 

Pięcioletni wskaźnik przeżycia dla wszystkich pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem nosogardła wynosi około 60%, jednak u tych, u których zdiagnozowano zaawansowaną chorobę, pięcioletni wskaźnik przeżycia to już ok. 49%.

Nowy standard leczenia raka nosogardzieli

Ze względu na lokalizację guza pierwotnego operacja rzadko jest możliwa, a pacjenci ze zlokalizowaną chorobą przyjmują głównie radioterapię i chemioterapię. Tylko jeden na pięciu pacjentów leczonych samą chemioterapią przeżywa rok bez postępu choroby, u połowy dochodzi do przerzutów odległych, a mediana całkowitego przeżycia wynosi 29 miesięcy. 

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Loqtorzi jest pierwszą zatwierdzoną w USA, Chinach i Europie terapią dla pacjentów z rakiem nosogardzieli i przełyku w połączeniu z cisplatyną i gemcytabiną w pierwszej linii lub jako monoterapia w drugiej lub kolejnej linii leczenia.

Czym jest i jak działa toripalimab?

Substancją czynną leku Loqtorzi jest toripalimab – humanizowane przeciwciało monoklonalne nowej generacji, które wiąże się z receptorem PD-1. Lek blokuje wiązanie ligandu PD-L1 i PD-L2 z receptorem PD-1 z wysokim powinowactwem i aktywuje przeciwnowotworową odpowiedź immunologiczną.

Badania JUPITER-02 i POLARIS-02

Działanie przeciwciała sprawdzono w dwóch badaniach klinicznych:

  • Badanie JUPITER-02 (NCT03581786), randomizowane, podwójnie zaślepione, kontrolowane placebo, międzynarodowe, wieloośrodkowe badanie kliniczne III fazy oceniające inhibitor immunologicznego punktu kontrolnego Loqtorzi (toripalimab-tpzi), w połączeniu z chemioterapią gemcytabiną i cisplatyną, jako leczenie pierwszego rzutu u pacjentów z nawrotowym lub przerzutowym rakiem nosogardzieli, którego wyniki opublikowano w Journal of the American Medical Association (JAMA). Jak wcześniej informowano na dorocznym spotkaniu American Society of Clinical Oncologists (ASCO) w 2023 r.

Do badania włączono 289 pacjentów, którzy nie przyjmowali wcześniejszej chemioterapii systemowej. Pacjenci zostali losowo przydzieleni (1:1) do grupy otrzymującej toripalimab (240 mg [n = 146]) lub placebo (n = 143) w skojarzeniu z gemcytabiną-cisplatyną przez maksymalnie 6 cykli, a następnie leczenie podtrzymujące toripalimabem lub placebo do czasu progresji choroby, wystąpienia nietolerowanej toksyczności lub zakończenia 2-letniego leczenia.

  • W badaniu POLARIS-02 lek Loqtorzi podawano jako samodzielny lek pacjentom z wcześniej leczonym, nieresekcyjnym lub przerzutowym rakiem jamy nosowo-gardłowej.

Poprawa wyników całkowitego przeżycia i czasu wolnego od progresji choroby

Połączenie Loqtorzi z chemioterapią gemcytabiną i cisplatyną jako leczenie pierwszego rzutu u pacjentów z nawrotowym lub przerzutowym NPC poprawiło przeżycie całkowite pacjentów w porównaniu z samą chemioterapią. Mediana przeżycia całkowitego nie została osiągnięta w ramieniu Loqtorzi, a w ramieniu kontrolnym wynosiła 33,7 miesiąca.

Wskaźniki dwuletniego i trzyletniego przeżycia całkowitego wyniosły odpowiednio 78,0% kontra 65,1% i 64,5% versus 49,2%. Lepsze wyniki przeżywalności u pacjentów przyjmujących Loqtorzi zaobserwowano w większości podgrup, w tym w podgrupach z wysoką i niską ekspresją PD-L1 oraz wysoką i niską liczbą kopii EBV (wirusa Epsteina-Barra). 

Skojarzenie Loqtorzi z chemioterapią poprawiło również lepsze przeżycie wolne od progresji choroby (PFS) w porównaniu z samą chemioterapią, z medianą PFS wynoszącą 21,4 w porównaniu do 8,2 miesiąca.

Najnowsze dane z trzyletniej obserwacji wykazały, że połączenie toripalimabu z chemioterapią znacząco zmniejszyło ryzyko zgonu o 37% i ryzyko progresji choroby o 48%, a trzyletni wskaźnik całkowitego przeżycia osiągnął 64,5%, co jest bardzo zachęcającym wynikiem.

Działania niepożądane

Profil bezpieczeństwa terapii był zgodny z wcześniej zgłaszanym w innych badaniach klinicznych toripalimabu i zgodny z klasą inhibitorów PD-1.

Co więcej, dodanie toripalimabu do leczenia chemioterapią nie zwiększyło częstości występowania poważnych niepożądanych efektów, ani nie zwiększyło częstości występowania śmiertelnych zdarzeń niepożądanych, a działania, które wystąpiły, dało się łatwo opanować.

Najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Loqtorzi w skojarzeniu z chemioterapią zawierającą platynę to niedokrwistość, leukopenia, neutropenia, małopłytkowość, nudności, wymioty, zmniejszony apetyt, wysypka, zmęczenie, nieprawidłowe wyniki testów czynności wątroby, niedoczynność tarczycy, zaparcia i neuropatia.

Podsumowanie

Nowy lek Loqtorzi znacznie wydłuża przeżycie pacjentów przy jednoczesnym spowolnieniu progresji agresywnego raka nosogardzieli – choroby, która do tej pory nie miała dedykowanej terapii celowanej.

Pełne wskazanie to:

  • Loqtorzi, w skojarzeniu z cisplatyną i gemcytabiną, jest wskazany w leczeniu pierwszego rzutu dorosłych pacjentów z nawrotowym, niepoddającym się leczeniu chirurgicznemu lub radioterapii, lub przerzutowym rakiem nosogardzieli.
  • Produkt Loqtorzi w skojarzeniu z cisplatyną i paklitakselem jest wskazany w leczeniu pierwszego rzutu dorosłych pacjentów z nieoperacyjnym, zaawansowanym, nawrotowym lub przerzutowym rakiem płaskonabłonkowym przełyku.


Poszukaj informacji, jak dbać o siebie podczas leczenia choroby nowotworowej w naszej bazie wiedzy o raku.

Autorka: Martyna Piotrowska

Źródła:
Loqtorzi | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Coherus BioSciences, Inc. | Coherus and Junshi Biosciences Announce Publication of Positive Final Overall Survival Results of JUPITER-02, a Phase 3 Trial Evaluating LOQTORZI™ (toripalimab-tpzi) as Treatment for Nasopharyngeal Carcinoma, in the Journal of the American Medical Association
https://loqtorzihcp.com
Toripalimab Plus Chemotherapy for Recurrent or Metastatic Nasopharyngeal Carcinoma: The JUPITER-02 Randomized Clinical Trial | Targeted and Immune Therapy | JAMA | JAMA Network

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.