Epidemia koronawirusa – konieczna zaostrzona prewencja

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Wyjaśniamy, dlaczego pandemia koronawirusa jest groźniejsza od sezonowej grypy i dlaczego potrzebna jest radykalna prewencja. Podpowiadamy, jakie są dostępne ścieżki leczenia w sytuacji, gdy nie ma możliwości skorzystania z tradycyjnej wizyty lekarskiej w poradni onkologicznej.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że wobec dynamicznego rozprzestrzeniania się koronowirusa można uznać, że mamy do czynienia z pandemią. Nie ma jednak precyzyjnych kryteriów ją określających – wg WHO są to: pojawienie się choroby na wszystkich kontynentach i wzrost zachorowań na całym świecie. Z taką sytuacją zmagamy się obecnie.

Choroba COVID – 19 a sezonowa grypa

W przypadku grypy sezonowej, zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie, wskaźnik śmiertelności wynosi około 1 na każdy 1 000 zarażonych osób. Szacowana obecnie śmiertelność dla COVID-19 to 20 do 30 osób na 1 000 zarażonych.  Szacuje się, że jedna osoba chora na COVID-19 może zarazić od dwóch do trzech kolejnych. Grypą sezonową jeden chory zaraża średnio 1,3 osoby. Ponadto, na grypę sezonową dostępna jest szczepionka chroniąca przed infekcją, wciąż jednak nie ma szczepionki przeciwko COVID-19. Różnice są istotne i unaoczniają, jak dużym zagrożeniem dla świata jest nowy koronawirus. Choć większość chorych będzie miała łagodne objawy, pacjenci onkologiczni, będąc w grupie podwyższonego ryzyka, są szczególnie narażeni na ciężki przebieg choroby i powikłania.

Dołącz do nas!

Tu znajdziesz przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!

Konieczna radykalna prewencja

Bazując na doświadczeniach innych krajów, w których występują ogniska pandemii, w szczególności Włoch, jest jasne, że nie można dopuścić do nagłego wzrostu zachorowań. Drastyczny przyrost chorych wymagających hospitalizacji może bowiem spowodować ograniczenie funkcjonowania, a nawet paraliż systemu ochrony zdrowia – przeciążenie personelu medycznego oraz szpitali, a w konsekwencji trudności w dostępie do opieki zdrowotnej dla pacjentów z innymi schorzeniami niż COVID-19.

Dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy przestrzegali zasad higieny i solidarnie stosowali się do wytycznych zalecanych przez władze publiczne. Warto rozważyć izolację pacjentów z obniżoną odpornością, a w przypadku osób starszych ograniczyć kontakty z dziećmi, ponieważ mogą one być nosicielami wirusa.

Telewizyta onkologiczna – nowe, bezpieczne rozwiązanie

Zgodnie z komunikatem NFZ pacjenci poradni specjalistycznych, w tym onkologicznych, wymagający okresowej kontroli mogą korzystać z telewizyt. Takie rozwiązanie w znacznym stopniu ograniczy możliwość rozprzestrzeniania koronowirusa, a tym samym zakażenia osób przewlekle chorych. Szczegółowe informacje dotyczące teleporad można uzyskać pod adresem: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/teleporady-w-ambulatoryjnej-opiece-specjalistycznej,7627.html.

Niektóre placówki onkologiczne, niestety nie wszystkie, przygotowały dodatkowe, ważne komunikaty dla pacjentów:

Autorka: Joanna Frątczak -Kazana

Źródła:

https://www.nytimes.com/interactive/2020/world/asia/china-coronavirus-contain.html

https://www.livescience.com/how-far-will-coronavirus-spread.html

Zapisz się, aby otrzymywać najświeższe informacje ze świata onkologii!

Fundacja Onkologiczna Alivia powstała w kwietniu 2010 roku. Założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Rodzeństwo namówiło do współpracy innych.

W momencie diagnozy rokowania Agaty były niepomyślne. Rodzeństwo zmobilizowało się do poszukiwania najbardziej optymalnych metod leczenia. Nie było to łatwe – po drodze musieli zmierzyć się z niewydolnym systemem opieki onkologicznej, trudnościami formalnymi i problemami finansowymi. Szczęśliwie, udało się im pokonać te przeszkody. Agacie udało się również odzyskać zdrowie i odmienić fatalne rokowania. Doświadczenia te, stały się inspiracją do powołania organizacji, która pomaga pacjentom onkologicznym w trudnym procesie leczenia.

Fundacja naświetla problem występowania chorób nowotworowych. Propaguje także proaktywną postawę wobec choroby nowotworowej i przejęcie inicjatywy w jej leczeniu: zdobywanie przez chorych i bliskich jak największej ilości danych na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Podpowiada również sposoby ułatwiające szybkie dotarcie do kosztownych badań w ramach NFZ (onkoskaner.pl), informacji o nowotworach złośliwych i ich leczeniu, jak również publikuje w języku polskim nowości onkologiczne ze świata na swojej stronie, jak i na profilu Alivii na Facebook’u.

W krytycznych sytuacjach fundacja pomaga organizować środki finansowe na świadczenia medyczne dla chorych, które nie są finansowane z NFZ. Zbiórkę funduszy umożliwia Onkozbiórka, które Alivia prowadzi dla potrzebujących.