Epotilony – nowy typ leków, skuteczniejszy od taksanów.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

Epotilony – nowa grupa testowanych klinicznie leków, działających na podobnej zasadzie co taksany (taxoter, taxol), okazuje się skuteczna u pacjentów, u których taksany nie wywołały pożądanej odpowiedzi jak również u tych, u których wytworzyła się lekooporność. Obecnie trwają próby kliniczne zastosowania epotilonów w nowotworach mózgu (patupilon), raku piersi (patupilon, iksabepilon, BMS-310705, epotilon D, ZK-EPO, KOS-862), niedrobnokomórkowym raku płuc (patupilon, iksabepilon, KOS-862), raku jajnika (iksabepilon, KOS-862), czerniaku (iksabepilon), raku jąder (KOS-862), raku trzustki (KOS-862), raku jelita grubego (KOS-862).

Trwają także badania kliniczne nad łączeniem w terapii znanych leków z epotilonami: w fazie I badań znajduje się patupilon w połączeniu z karboplatyną, kapecytabiną, gemcytabiną, a iksabepilon bada się w połączeniu z karboplatyną i kapecytabiną. Stosuje się także terapię kombinowaną KOS-862 i ZK-EPO z karboplatyną).

Wyniki badań są bardzo obiecujące i wykazują  przewagę epotilonów nad taksanami.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od indywidualnych osób. Pomóż nam walczyć dalej! Dołącz do Pogromców Raka!